lipiec 01, 2022

Sprawa DPS w Jordanowie: Siostry zgodziły się na propozycję wojewody

By redakcja czerwiec 16, 2022 80
Google Street View Google Street View

15 czerwca br. Urząd Wojewódzki poinformował o tym, że prowadzona jest kontrola w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. W placówce miało dochodzić do przemocy wobec niepełnoprawnych dzieci ze strony sióstr zakonnych. 

Jak dowiedzieli się dziennikarze TVN 24 w piątek ma odbyć się spotkanie dotyczące przejęcia prowadzenia DPS-u w Jordanowie przez powiat suski. Ze wstępnych informacji wynika, że siostry zakonne zgodziły się na to, aby podmiotem prowadzącym Dom Pomocy Społecznej w Jordanowie był powiat suski. 

W ciągu najbliższych dni mamy także poznać wyniki kontroli, która jest prowadzona przez Urząd Wojewódzki. Jak wynika z informacji, kontrola prowadzona jest także w urzędzie, ponieważ w 2020 roku urzędnicy mieli otrzymać informację o nieprawidłowościach jakie występowały w DPSie. 

Kontrolerzy Wydziału Polityki Społecznej MUW bardzo szczegółowo analizują kwestie związane z jakością usług świadczonych w tej placówce oraz standardem zatrudnienia i kwalifikacjami pracowników.

Sprawdzane jest również stosowanie środków przymusu bezpośredniego u podopiecznych, u których jest to konieczne, aby nie stwarzali zagrożenia dla siebie lub innych mieszkańców. Jest to bardzo delikatna kwestia, wymagająca m.in. prowadzenia określonej dokumentacji. 

Aktualizacja

Dzisiejsze (17.06.2022) posiedzenie Zarządu Powiatu Suskiego w całości poświęcone było sytuacji Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. Omówiona została m.in. sprawa propozycji przedstawionej przez Wojewodę Małopolskiego dotycząca przejęcia prowadzenia tego DPS przez powiat suski. Zarząd przychylił się do propozycji jaką złożył Wojewoda. Ustalono, że szczegóły dotyczące formalno-prawnej strony tego zadania dopracowane zostaną podczas zaplanowanego jeszcze na dzisiaj spotkania delegacji reprezentującej powiat z przedstawicielami wojewody i Zgromadzenia Sióstr Prezentek prowadzącego dotychczas jordanowską placówkę.
 
 
 
 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 17 czerwiec 2022 11:20