Biznes

Dzisiaj suski Urząd Miasta rozstrzygnął przetarg na rewitalizację rynku. Udało się wyłonić wykonawcę dopiero za trzecim razem.

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg w formule „zaprojektuj i buduj” dla linii kolejowej z Żywca do Suchej Beskidzkiej. Do remontu pójdzie ponad 35 kilometrowa trasa.

Prawie 41 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2023 trafi do samorządów z powiatów: chrzanowskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, suskiego, myślenickiego, olkuskiego i miechowskiego. Umowy potwierdzające przyznane dofinansowanie podpisał w poiedziałek z samorządowcami wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Na linii Skawina – Żywiec, w pobliżu Jeziora Mucharskiego, PLK SA wybudują nowy przystanek Dąbrówka Jezioro Mucharskie. Dodatkowy obiekt zwiększy dostępność do kolei i ułatwi podróże do atrakcji Małopolski. W marcu rozpoczynają się prace budowalne. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za blisko 4 mln zł netto, realizowana jest w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Miasto Jordanów poinformowało o rozpoczęciu prac termo modernizacyjnych na budynku Ośrodka Zdrowia w Jordanowie. Zakres robót jest bardzo szeroki.

Odbudowana linia kolejowa umożliwia kursowanie pociągów z towarami od strony Tarnowskich Gór do Siewierza przez Pyrzowice. Na odcinku Siewierz – Zawiercie wymieniany jest tor i budowana sieć trakcyjna. Efektem inwestycji za ponad 660 mln zł będzie dojazd koleją do portu lotniczego Katowice Airport. Projekt realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest współfinansowany z funduszy unijnych.

Już wkrótce kierowcy z naszego powiatu będą mogli zatankować na stacjach paliw należących do węgierskiej sieci MOL. Grupa rozpoczęła rebranding przejętych stacji sieci Lotos. Planuje także wymianę szyldów na stacjach Slovnaft, która również należy do niej.

Po uzyskaniu stosownych zgód ruszyły prace związane z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej na terenie Jordanowa. W pierwszej kolejności roboty rozpoczęły się w budynku Stacji Uzdatniania i Ujęcia Wody na rzece Skawa.

Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził dofinansowanie dla dróg samorządowych w naszym regionie. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to kluczowy instrument wsparcia, na który mogą liczyć lokalne samorządy.