grudzień 05, 2021

Jak zmieniał się makowski rynek

Rynek w Makowie początkiem XX wieku Rynek w Makowie początkiem XX wieku Źródło zdjęcia: UM Maków Podhalański

Niedawno na naszym portalu opowiadaliśmy o tym, jak zmieniał się rynek w Suchej Beskidzkiej. Dzisiaj przytoczymy dzieje głównego placu w Makowie Podhalańskim. Jak  przez lata zmieniało się to miejsce, co na nim się znajdowało, oraz jakie kataklizmy niszczyły główny plac tego miasta?

W XVII wieku Maków był niewielką osadą. Centrum miejscowości znajdowało się w obecnej części Młyny (tzw. Stary Rynek). A przez obecnego rynku przepływała Skawa, która w tamtym czasie biegła na podnóżu makowskiej góry. W późniejszych latach centrum miejscowości przeniosło się w obecne miejsce. Pod koniec XVIII wieku Skawa płynęła niemal podobnym korytem, co obecnie.

Początkiem XIX wieku osada zaczęła się przekształcać w miasto. Zwieńczeniem tego procesu było uzyskanie w 1840 roku praw miejskich.  Zabudowa ówczesnego miasta była drewniana. Jednak końcem XIX wieku zaczęły pojawiać się pierwsze murowane budynki W 1896 roku wybudowano siedzibę Krajowej Szkoły Hafciarskiej, a dwa lata później w południowej części rynku powstała siedziba makowskiego magistratu. W kolejnych latach drewniane, parterowe domy zaczęły ustępować murowanym budowlom.

Początkiem sierpnia 1916 roku, zabudowania rynku w Makowie wraz z budynkami wzdłuż ulicy Kościelnej, ulegają spaleniu. Łącznie w całym mieście zostało zniszczonych 56 budynków. To tragiczne wydarzenie spowodowało, że zabudowa makowskiego rynku zmieniła się na murowaną.  

Kolejny, tragicznym wydarzeniem w historii Makowa Podhalańskiego była powódź pod koniec sierpnia 1934 roku, która niszczy powierzchnię rynku miasta. W późniejszych latach zdecydowano się na stworzenie łąki w centrum miasta. W latach powojennych na rynku wytyczono ścieżki spacerowe, postawiono ławki oraz posadzono drzewa.

Powódź w lipcu 2001 roku dewastuje makowski rynek. Rozpędzona woda nie tylko niszczy wszystko co napotkała na swojej drodze, ale również przenosi samochody w nawet drąży nowe koryto rzeczne przez główny środek miasta. Po tym tragicznym zdarzeniu, rynek zmienia swoje oblicze. W 2002 roku na rynku  uroczyście odsłonięto Pomnik Nieznanego Żołnierza i Ofiar Wojny. Kilka lat temu główny plac miasta zyskał fontannę, która niedawno zmieniła wygląd.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)