marzec 21, 2023

Obchody 1 Maja w Suchej Beskidzkiej w 1951 roku

By redakcja maj 01, 2022 276
Muzeum Sucha Beskidzka Muzeum Sucha Beskidzka

1 Maja Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy (Święto Pracy) obchodzony jest obecnie w wielu krajach na całym świecie. "Mimo że dzień 1 Maja był - szczególnie - celebrowany jako oficjalne święto państwowe w krajach totalitarnych (zarówno w komunistycznym  Związku Sowieckim oraz krajach od niego zależnych, jak i w narodowosocjalistycznych Niemczech od 1933 roku) samo święto ma rodowód wcześniejszy niż te systemy totalitarne" i upamiętnia wydarzenia, jakie miały miejsce w latach dziewięćdziesiątych dziewiętnastego wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

W roku 1886 w Chicago, doszło do buntu robotników, którzy domagali się ośmiogodzinnego dnia pracy, godnych warunków i godnej płacy. Właściciele fabryk zareagowali agresywnie na rodzący się robotniczy bunt. Rozpoczęły się aresztowania i groźby, zginęło kilkunastu robotników i policjantów. Podczas tamtych wydarzeń na ulicach Chicago, ustalone zostały prawa i oczekiwania robotników co do godnej pracy, wynagrodzenia i samostanowienia. 

 W Polsce po raz pierwszy obchodzono święto 1 Maja w roku 1890 (na terenie zaboru rosyjskiego). Po odzyskaniu niepodległości, do polskiego sejmu w 1919 roku trafił wniosek o ustanowienie dnia 1 Maja dniem wolnym od pracy i uczynienie go świętem państwowym.  Dopiero w roku 1950 Święto Pracy stało się świętem państwowy. W czasach PRL  w Święto Pracy organizowane były słynne  pierwszomajowe   pochody, które w ideologii ówczesnych władz komunistycznych stały  się obowiązkowym rytuałem. 

Plan uroczystości 1 maja 1951 roku w Suchej (wtedy jeszcze nie Beskidzkiej):

1. O godz. 9:00 przed dworcem kolejowym, zbiórka wszystkich organizacji jak i społeczeństwa

2. O godz. 9:30 wymarsz z dworca kolejowego do Rynku przed budynek Z.K.S. Kolejarz, gdzie odbędzie się część oficjalna.

3. O godz. 10ej część oficjalna przed budynkiem Z.K.S. Kolejarz.

4. O godz. 10:30 uformowanie pochodu na ul. Zjednoczenia i przygotowanie do defilady.

5. Defilada przed budynkiem Z.K.S. Kolejarz o godz. 11ej.

6. Część artystyczna przed budynkiem Z.K.S. Kolejarz od godziny 11:30 do godz. 13:30

7. W godzinach popołudniowych na boisku sportowym odbędzie się mecz piłkarski, oraz zabawa ludowa w parku obok budynku Z.K.S. Kolejarz/dawny Walor/jak również czynne Kino Miejskie

8. W dniu 30 kwietnia odbył się w porze wieczornej capstrzyk po ulicach miasta, który wyruszył o godz. 20ej z dworca kolejowego w stronę Rynku.

 Źródło: Muzeum Sucha Beskidzka

(Zachowano oryginalną pisownię)

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)