luty 01, 2023

Jak elektryfikowano Suchą Beskidzką?

W tym budynku dawniej znajdowała się elektrownia W tym budynku dawniej znajdowała się elektrownia Fot. R. Rijnsburger

Elektryczność, jako podstawowa siła napędowa silnie wpłynęła na rozwój gospodarczy w Europie w XIX i w XX wieku. Hrabia Branicki, właściciel dóbr suskich dostrzegł korzyści jakie można osiągnąć z energii elektrycznej.

Hrabia wpadł na pomysł wybudowania elektrowni wodnej, która została zlokalizowana poniżej stawu Pilarskiego, wykorzystując zmagazynowaną wodę do napędu turbiny wodnej, w efekcie wytwarzającej prąd.

Po pierwszej wojnie światowej prąd doprowadzono do suskiego zamku, zelektryfikowano tartak, a nadwyżkę energii elektrycznej na potrzeby mieszkańców Suchej. W tamtym czasie prąd był wykorzystywany do oświetlania ulic i mieszkań.

Elektrownia wodna w Suchej istniała do 1942 roku, kiedy to Niemcy, na potrzeby gospodarki wojennej (ta potrzebowała ogromnej ilości prądu, zwłaszcza przy remoncie taboru kolejowego), doprowadzili z Jaworzna linię wysokiego napięcia.

Obecnie w budynku dawnej elektrowni znajduje się Miejska Świetlica Profilaktyczna. W miejscu dawnej śluzy, znajdują się schody do budynku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)