Zaburzenia erekcji, czyli trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu, to problem dotykający około 20 procent dorosłych mężczyzn. Podłoże tego rodzaju problemów może być zarówno somatyczne, jak i psychiczne, dlatego metody leczenia zaburzeń erekcji są zróżnicowane i dopasowywane do potrzeb danego pacjenta. Ze względu na charakter zaburzenia często towarzyszy mu emocjonalny dyskomfort, a nierzadko również problemy w relacji seksualnej z partnerem czy partnerką. Zwiększona otwartość na mówienie o seksualności sprawia, że coraz więcej mężczyzn sięga po specjalistyczną pomoc. Na czym ona polega?

Przyczyny i leczenie zaburzeń erekcji – co warto wiedzieć?

Choć zaburzenia erekcji, czy też potencji, pojawiają się zazwyczaj w późniejszym okresie życia, mogą się z nimi zmagać również młodzi mężczyźni w wieku poniżej 40 lat. Problem ten może występować z różnym stopniem nasilenia, a także mieć charakter zgeneralizowany bądź sytuacyjny, czyli występować jedynie w określonych okolicznościach, związanych na przykład z miejscem czy partnerem bądź partnerką. 

Oprócz wieku wyróżnia się także inne czynniki ryzyka, związane bezpośrednio ze zdrowiem oraz stylem życia. Na leczenie zaburzeń erekcji częściej zgłaszają się pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowymi, otyłością, nadciśnieniem tętniczym czy cukrzycą typu drugiego. Wzrost ryzyka zachorowania pojawia się również, jeśli mężczyzna pali papierosy, jest niedostatecznie aktywny fizycznie, zmaga się z wysokim poziomem cholesterolu czy łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. 

Do przyczyn psychicznych wystąpienia zaburzeń erekcji należy zaliczyć objawy depresyjne i lękowe oraz wdrożone w ich przebiegu leczenie. Z psychogennym zaburzeniem erekcji mamy do czynienia w przypadku nagłego początku objawów, ich sytuacyjnego charakteru oraz obecności porannych wzwodów. Organiczne zaburzenie erekcji wyróżnia się natomiast stopniowym rozwojem i nasileniem się symptomów, ich stałą obecnością oraz słabym porannymi wzwodami lub ich brakiem.

Zaburzenia erekcji – jaki lekarz?

Mężczyźni zmagający się z takim problemem często nie wiedzą, kto leczy zaburzenia erekcji. Warto podkreślić, że w pierwszej kolejności jak najbardziej można zgłosić się do lekarza rodzinnego, który wykona wstępne badania i w razie takiej konieczności zaleci dalsze konsultacje ze specjalistami, takimi jak androlog, urolog czy seksuolog. Diagnostyka obejmuje zarówno szczegółowy wywiad medyczny, jak i badania laboratoryjne. Niekiedy konieczne mogą być również badania specjalistyczne. Leczenie zaburzeń erekcji jest dostosowywane do pacjenta, w tym do nasilenia przejawianych symptomów, ich podłoża oraz ogólnej kondycji zdrowotnej. 

Leczenie zaburzeń erekcji – farmakoterapia, psychoterapia, leczenie zabiegowe

Leczenie zaburzeń erekcji bardzo często polega na farmakoterapii, bazującej lekach z grupy inhibitorów fosfodiesterazy, które powodują zwiększenie przepływu krwi do członka. Niekiedy wspomagająco stosuje się także leczenie hormonalne, polegające na suplementacji testosteronu w postaci tabletek, żelu czy zastrzyków. W łagodnych przypadkach zaburzenia erekcji suplementacja może stanowić samodzielną formę leczenia. Psychoterapia jest z kolei zalecana tym pacjentom, u których przejawiane trudności są związane ze zdrowiem psychicznym, a także relacją z partnerem czy partnerką. Terapia może obejmować na przykład trening komunikacji czy różnorodne metody behawioralne.

Oprócz wspomnianych metod w leczeniu zaburzeń erekcji wykorzystuje się również terapię ultradźwiękową, iniekcje osocza bogatopłytkowego, udrażnianie naczyń członka oraz jego protezowanie. Doraźnie można stosować także pompkę próżniową do penisa. Więcej na temat leczenia zaburzeń erekcji można przeczytać tutaj – https://www.biznesoweinspiracje.org/jakie-sa-metody-leczenia-zaburzen-erekcji/.

Skuteczność leczenia zaburzeń erekcji

Skuteczność leczenia zaburzeń erekcji uzależniona jest między innymi od takich czynników, jak obecność i nasilenie chorób zdrowotnych leżących u jego podłoża. Ważne jest również szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. W większości przypadków największą skuteczność wykazuje połączenie farmakoterapii z psychoterapią.


Oceń: Kto leczy zaburzenia erekcji?

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:14