grudzień 04, 2022

Uczniowie z małopolskich szkół wzięli udział w Olimpiadzie ZUS

Fot ZUS Fot ZUS

Ponad 2,9 tys. uczniów ze 105 szkół ponadpodstawowych z naszego województwa wzięło udział w pierwszym etapie Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” to część Lekcji z ZUS. Jest to autorski projekt edukacyjny, który już od 9 lat realizują szkoły średnie w Polsce. W czasie zajęć młodzież zdobywa praktyczną wiedzę m. in. o prowadzeniu działalności gospodarczej, powszechnych ubezpieczeniach społecznych i korzyściach, które daje legalna praca. Uczniowie korzystają z materiałów, które zostały opracowane specjalnie na potrzeby tego programu.

W pierwszym etapie olimpiady uczniowie musieli odpowiedzieć na 20 pytań jednokrotnego wyboru. Mieli na to maksymalnie 30 minut. Pytania dotyczyły całego obszaru ubezpieczeń społecznych – od zasiłków po emerytury i zasady rozliczeń z ZUS.

O tym, które miejsce zajął uczeń decydowały zdobyte punkty i czas, w jakim rozwiązał test. Ostatecznie o tym, ile zespołów zakwalifikowało się do II etapu, dowiemy się w połowie grudnia. Drugi etap olimpiady – wojewódzki, odbędzie się 7 marca 2023 r., a ogólnopolski finał 14 kwietnia przyszłego roku.

Olimpiada organizowana przez ZUS jest na liście konkursów przedmiotowych Ministerstwa Edukacji i Nauki. Laureaci Olimpiady są zwolnieni z części egzaminu zawodowego dla technika ekonomisty i rachunkowości. Dodatkowo – dzięki współpracy ZUS z uczelniami – laureaci otrzymują indeksy na wybrane kierunki studiów, np. administracyjne, prawne i ekonomiczne.

Na finalistów czekają również atrakcyjne nagrody, m.in. laptopy, tablety, e-booki.

Oddział ZUS

Liczba szkół

Liczba uczniów

Chrzanów

21

739

Kraków

29

652

Nowy Sącz

29

921

Tarnów

26

593

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 24 listopad 2022 11:50