luty 01, 2023

Apel Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii skierował apel do wszystkich właścicieli drobiu. Powodem są stwierdzone ogniska grypy ptaków.

W związku ze stwierdzonymi ogniskami wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa małopolskiego oraz bardzo licznymi ogniskami tej choroby na terenie całego kraju, Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, iż: wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki.

Jedno z ognisk stwierdzono w Bielanach k. Kęt. Dlatego na terenie sąsiedniego pow. wadowickiego oraz oświęcimskiego, wprowadzono m.in. zakaz utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu (chyba że drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych odpowiednich środków zapobiegających temu kontaktowi) oraz nakaz pojenia i karmienia dróbiu w zamkniętym pomieszczeniu, które uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa.

Do pobrania:

Apel Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii do hodowców drobiu

Pismo Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii do hodowców drobiu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)