grudzień 05, 2021

Będzie zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę?

Zdjęcie: Pixabay Zdjęcie: Pixabay

Czy sklepy działające jako „placówki pocztowe” zostaną zamknięte w niehandlowe niedziele? Sejm uchwalił  ustawę, która ma uszczelnić zakaz handlu w siódmy dzień tygodnia. 

Przypomnijmy, w 2017 roku Sejm przyjął ustawę ograniczającą handel w niedzielę, która weszła w życie w marcu następnego roku. Według przyjętego prawa, zakazem handlu nie są objęte m.in. stacje benzynowe, piekarnie, małe sklepy, gdzie za ladą stanie właściciel oraz placówki pocztowe.

W ostatnim miesiącach przybywa sklepów, które uruchamiają w swoich placówkach usługi pocztowe, co pozwala na omijanie zakazu handlu w niedzielę. Do grona marketów otwartych w niehandlowe niedziele dołączyła m.in. Biedronka, Lidl, Intermarche, Delikatesy Centrum, ABC czy Dino. Jednak wkrótce „placówki pocztowe” mogą na powrót zostać zamknięte.

W ostatni piątek sejm przyjął ustawę, uszczelniającą zakaz handlu w niedziele. Według niej, w niedzielę niehandlowe będą mogły otworzyć się placówki, w których to usługi pocztowe stanowią ponad 50% przychodów. Oznacza to, że sklepy, które świadczą usługi pocztowe będą musiały zostać zamknięte w niedziele z zakazem handlu. Za ustawą głosowało 272 posłów, przeciw było 135, a 37 osób wstrzymało się od głosu. Wkrótce ustawa trafi do senatu.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)