lipiec 01, 2022

Strażacy odebrali promesy

By redakcja czerwiec 06, 2022 42

Tegoroczna edycja Programu „Mały Strażak” dobiegła końca. Po raz kolejny jednostki małopolskich Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymają dofinansowanie dla swoich Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Dziś w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył jednostkom promesy na przyznane dofinansowanie. W wydarzeniu uczestniczyli również sekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki oraz prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierz Koprowski wraz z zastępcą Anną Biederman-Zarębą.

W 2022 r. do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie wpłynęło aż 80 wniosków na łączną kwotę 263 301,51 zł. Dofinansowanie otrzymało 27 wniosków spełniających warunki Programu. Łączna kwota przyznanych środków wyniosła 99 210,40 zł.

 – Inwestycja w młodzież to zawsze dobra inwestycja. To inwestycja w przyszłość. Szczególnie jeśli chodzi o wspieranie strażaków, którzy niosą mieszkańcom nieocenioną pomoc w każdej sytuacji. Dzięki tym środkom Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze będą miały szansę dalej się rozwijać i wychowają kolejne pokolenia druhen i druhów – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Największa kwotę dofinansowania otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Miechowie. W ramach Programu „Mały Strażak” przyznano jej 11 970, 13 zł.

Celem Programu „Mały Strażak” jest udzielenie pomocy finansowej jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa małopolskiego na zapewnienie gotowości ich Młodzieżowym Drużynom Pożarniczym (MDP) do późniejszych działań realizowanych w tych jednostkach OSP.

Dofinansowanie z WFOŚiGW przeznaczone jest na zakup i wyposażenie młodych strażaków ochotników w:

1. sprzęt dla MDP – wyposażenie na zawody sportowo-pożarnicze – sprzęt służący do rozgrywania konkurencji, ćwiczeń bojowych, biegu sztafetowego oraz wyposażenie toru do rozgrywania konkurencji oraz akcesoria MDP – np. oznaczenia na zawody, pasy z toporkiem dla MDP;

2. umundurowanie strażackie – mundur dziecięcy MDP, mundur koszarowy dziecięcy MDP, buty na zawody, czapki MDP oraz hełmy i rękawice MDP, dresy sportowe MDP, koszulki, bluzy i polary MDP;

3. modele szkoleniowe do nauki pierwszej pomocy – defibrylatory AED wraz

z akcesoriami oraz fantomy szkoleniowe (pojedyncze lub komplety);

4. wyjazdy szkoleniowe lub turniejowe (trwające nie dłużej niż 3 dni).

Oceń ten artykuł
(0 głosów)