marzec 21, 2023

Jeszcze w tym roku powstanie przystanek kolejowy Dąbrówka Jezioro Mucharskie

Fot. Twitter PKP PLK SA Fot. Twitter PKP PLK SA

Na linii Skawina – Żywiec, w pobliżu Jeziora Mucharskiego, PLK SA wybudują nowy przystanek Dąbrówka Jezioro Mucharskie. Dodatkowy obiekt zwiększy dostępność do kolei i ułatwi podróże do atrakcji Małopolski. W marcu rozpoczynają się prace budowalne. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za blisko 4 mln zł netto, realizowana jest w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

13 marca, w Dąbrówce rozpoczną się prace przy budowie nowego przystanku Dąbrówka Jezioro Mucharskie. W gminie Stryszów, na linii nr 97 Skawina – Żywiec, powstanie dodatkowy punkt zatrzymywania się pociągów. Peron będzie zlokalizowany w okolicy Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka oraz w bliskiej odległości Jeziora Mucharskiego.

Dzięki inwestycji PLK SA z Rządowego Programu przystankowego, mieszkańcy zyskają większe możliwości podróży m.in. do Skawiny, Krakowa, Suchej Beskidzkiej i Zakopanego. Dodatkowy obiekt ułatwi także komunikację nad Jezioro Mucharskie. To z pewnością ucieszy turystów i zwolenników odkrywania malowniczych terenów województwa małopolskiego.

– Rządowy Program Przystankowy przybliża kolej do Polaków. Korzystanie z niej staje się wygodniejsze i pasażerowie dostrzegają te dobre zmiany. Umożliwiając większej liczbie mieszkańców polskich regionów korzystanie z transportu kolejowego walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym –mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

– Budowa nowych przystanków w ramach Rządowego Programu przystankowego, stanowi istotny element zwiększania dostępności i lepszego wykorzystania kolei jako ekologicznego środka transportu. Inwestycje realizowane przy wsparciu Rządowego Programu obejmują 173 lokalizacje w całej Polsce – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PLK S.A.

Peron zostanie wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Przewidziano jasne oświetlenie, które pomoże w orientacji także po zmroku. Lepszy dostęp osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią pochylnie i ścieżki naprowadzające. Korzystanie z kolei ułatwi również parking, który zaplanowano w pobliżu.

Budowa nowego przystanku w Dąbrówce, realizowana jest w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025". Zakończenie prac planowane jest w IV kwartale 2023 r.

Dąbrówka Jezioro Mucharskie, to kolejny dodatkowy przystanek na l. nr 97 Skawina – Żywiec. Na trasie, wybudowano już trzy obiekty dla obsługi podróżnych, które zwiększyły dostępność mieszkańców do kolei: Radziszów Centrum, Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki.

W Małopolsce, w ramach Rządowego Programu powstanie w sumie 9 nowych przystanków: Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom Zachodni, Zator Park Rozrywki, Pisary, Dąbrówka oraz Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków. Z przystanków Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki podróżni już korzystają od grudnia 2022 roku.

Warto pamiętać, że w związku z inwestycją, od 12 marca na odcinku Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Sucha Beskidzka będzie obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa. Od 1 maja ZKA będzie kursowała na trasie Zakopane - Sucha Beskidzka - Stryszów. Dodajmy, że wraz z początkiem marca pociągi zniknęły z odcinka Sucha Beskidzka - Zakopane.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 11 marzec 2023 14:15