marzec 21, 2023

Ogłoszono przetarg na remont linii Żywiec - Sucha Beskidzka

Fot. Sucha Info Fot. Sucha Info

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg w formule „zaprojektuj i buduj” dla linii kolejowej z Żywca do Suchej Beskidzkiej. Do remontu pójdzie ponad 35 kilometrowa trasa.

W przetargu, poza wymianą torów, podsypki i przebudową obiektów inżynieryjnych, przewidziano liczne opcje.

Opcja nr 1 - przebudowa sieci trakcyjnej

Opcja na 2 - wykonanie robót w zakresie zabudowy komputerowych urządzeń srk w stacji Jeleśnia wraz z budową zasilania dla tych urządzeń”,

Opcja nr  3 -  budowy nowego przystanku osobowego Żywiec os. 700-lecia w nowej lokalizacji

Opcja nr 4 - zaprojektowanie oraz wykonanie robót w zakresie wydłużenia peronu dwukrawędziowego z 200 m do 300 m wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą w stacji Jeleśnia.

Opcja nr 5 -  zaprojektowania oraz wykonania robót w zakresie budowy nowego systemu odwodnienia na odcinku Sucha Beskidzka – Żywiec z wyłączeniem: stacji Lachowice, mijanki Hucisko, stacji Jeleśnia oraz stacji Żywiec Sporysz,

Opcja nr 6 - zaprojektowanie oraz wykonanie robót w zakresie dostosowania dojazdów do przejazdów kolejowo – drogowych do wymagań Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 2015 roku.

Realizacja prac niesie więc za sobą ryzyko braku poprawy przepustowości, możliwości szybkiego obniżenia parametrów wyremontowanego toru, oraz zwolnień na przejazdach. Wykonanie wskazanych prac, poza przetargiem, w przyszłości niesie za sobą ryzyko kolejnych zamknięć linii, po jego wymianie. Jednak to i tak wielki krok w kierunku poprawy warunków przejazdu na trasie, gdzie pociągi jeżdżą z prędkością 30 km/h.

Wykonawcy mogą składać swoje oferty w przetargu do 25 kwietnia br. Wykonawca na rewitalizację zadania będzie miał 2,5 roku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 17 marzec 2023 15:17