marzec 21, 2023
Redakcja

Redakcja

Pierwszy dzień wiosny przedszkolaki z Lachowic wykorzystały na zwiedzanie siedziby suskich Policjantów. W trakcie wizyty miały nie tylko okazję porozmawiać o bezpieczeństwie oraz poznać pracę funkcjonariuszy, a także zobaczyć sprzęt wykorzystywany w czasie codziennej służby.

Jeden z kierujący prowadził swój pojazd, mając prawie jeden promil alkoholu w organizmie, a drugi zrobił sobie tor wyścigowy w terenie zabudowanym, poruszając się 106 km/h. Efektem takiego  zachowania była utarta prawa jazdy.

W minionym tygodniu GOPR-owcy udzielili pomocy w 10 wypadkach. W tym na Babiej Górze.

Najwięcej umów o dzieło zgłaszają płatnicy składek, którzy prowadzą działalność naukową i techniczną oraz w zakresie informacji i komunikacji. Wykonawcami tych umów najczęściej są mężczyźni w wieku od 30 do 39 lat. Niemal 10 proc. umów o dzieło zgłoszono w Małopolsce.

Niestety pomimo zapewnień operatora od dnia 20 marca 2023 roku nadal trwa awaria głównej linii telefonicznej firmy Orange, która obsługuje suski szpital.

W sobotę, 18 marca, upłynęły dwa lata od uroczystego otwarcia budynku Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera, który stał się jedną z wizytówek miasta i zarazem siedzibą dwóch miejskich instytucji kultury – Centrum Kultury i Filmu (dawniej Miejski Ośrodek Kultury – Zamek) oraz Biblioteki Suskiej, stwarzając im jeszcze większe możliwości organizacji wydarzeń i zajęć warsztatowych. Mieszkańcy w pełni z nich korzystają, a tętniący życiem do późnych godzin wieczornych obiekt stanowi najlepszy dowód na słuszność realizacji przez samorząd tego przedsięwzięcia.

Ultramatorończyk ze Skawicy Roman Ficek dokonał niemal niemożliwego. Przebiegł wokół całe Tatry Polskie i Słowackie. Zajęło mu to 35 godzin.

Dzisiaj suski Urząd Miasta rozstrzygnął przetarg na rewitalizację rynku. Udało się wyłonić wykonawcę dopiero za trzecim razem.

W piątek, 17 marca 2023 marca w makowskim Domu Kultury odbył się finał XXIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. Konkurs został zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną Dom Kultury w Makowie Podhalańskim oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

13 kwietnia, w godz. 10.00 – 17.00 na parkingu przy Miejskiej Przychodni Zdrowia w Suchej Beskidzkiej przy ul. Handlowej 1 wykonywane będą bezpłatne badania mammograficzne w ramach projektu „Wsparcie realizacji programu profilaktyki raka piersi w latach 2021-2021”, przeprowadzanego przez Centrum Medyczne Maszachaba i Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi „Amazonka” z Krzeszowic.

W badania uprawnione są kobiety w wirku od 50 do 69 lat (urodzone w latach 1954-1973), które są ubezpieczone i nie były leczone z powodu raka piersi, a także:
- nie miały wykonywanej mammografii w ramach programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
- lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy

 Przeprowadzający badania informują, że w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentek, badania przeprowadzane są z zachowaniem wszelkich wymogów reżimu sanitarnego. W pracowni przebywać mogą jednocześnie dwie kobiety, a biorące udział w badaniu Panie proszone są o wypełnienie ankiety. Z uwagi na właśnie na zachowanie reżimu sanitarnego na badania należy przyjść w maseczce ochronnej zasłaniającej usta i nos.

Rejestracja prowadzona jest telefonicznie (tel. 12 633-02-18 oraz 503-777-651). Ilość miejsc ograniczona.

Info: UM Sucha Beskidzka