Historia

11 maja swoje 174 urodziny obchodziłby Władysław Branicki - jeden z właścicieli suskiego zamku. Spadkobierca dóbr susko-ślemieńskich.
3 Maja - to święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.
Idee Konstytucji 3 maja niezwykle trafnie oddaje fragment Przemowy wygłoszonej w 1932 roku na uroczystości z okazji 40-lecia suskiego T.S.L.O

1 Maja Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy (Święto Pracy) obchodzony jest obecnie w wielu krajach na całym świecie. "Mimo że dzień 1 Maja był - szczególnie - celebrowany jako oficjalne święto państwowe w krajach totalitarnych (zarówno w komunistycznym  Związku Sowieckim oraz krajach od niego zależnych, jak i w narodowosocjalistycznych Niemczech od 1933 roku) samo święto ma rodowód wcześniejszy niż te systemy totalitarne" i upamiętnia wydarzenia, jakie miały miejsce w latach dziewięćdziesiątych dziewiętnastego wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Jak wyglądał nasz region kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu?  Przeszukaliśmy internet i znaleźliśmy  stare nagrania, zarówno telewizyjne jak i amatorskie, nakręcone w naszym powiecie.

Niedaleko szczytu Jasień w Suchej Beskidzkiej znajduje się murowana kaplica, która upamiętnia poległych Konfederatów Barskich. Kiedy została wzniesiona oraz jakie były dzieje, zarówno Konfederatów jak i poświęconego ich pamięci miejsca?

W 1896 roku Sucha uzyskała prawa miejskie. Już kilka lat później rozpoczęły się starania władz miasta o przeniesieniu siedziby Sądu, który wówczas znajdował się w Ślemieniu.

Lachowice, Łętownia oraz Zawoja – w tych trzech miejscowościach powiatu suskiego znajdują się zabytkowe, drewniane kościoły. Jednak wiele lat temu było ich o wiele więcej. W jakich miejscowościach znajdowały się świątynie zbudowane z drewna oraz co się z nimi stało?

Jutro mija 77 lat od kiedy Sucha Beskidzka i okolice zostały wyzwolone przed żołnierzy radzieckich. Jak ostatnie dni hitlerowskiej okupacji oraz walki dwóch wrogich armii były widziane oczami Olgierda Kuliga - ucznia oraz mieszkańca miasta? Możemy to przeczytać w jego pamiętniku.

We wrześniu opowiadaliśmy wam historię pierwszego kościoła w Suchej Beskidzkiej. Dzisiaj przybliżymy wam dzieje drugiego, neogotyckiego Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.