
Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez zezwolenia serwisu suchainfo.pl jest zabronione.
+(48) 513-306-665
redakcja@suchainfo.pl
Jak wyglądał nasz region kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu? Przeszukaliśmy internet i znaleźliśmy stare nagrania, zarówno telewizyjne jak i amatorskie, nakręcone w naszym powiecie.
Niedaleko szczytu Jasień w Suchej Beskidzkiej znajduje się murowana kaplica, która upamiętnia poległych Konfederatów Barskich. Kiedy została wzniesiona oraz jakie były dzieje, zarówno Konfederatów jak i poświęconego ich pamięci miejsca?
W 1896 roku Sucha uzyskała prawa miejskie. Już kilka lat później rozpoczęły się starania władz miasta o przeniesieniu siedziby Sądu, który wówczas znajdował się w Ślemieniu.
Lachowice, Łętownia oraz Zawoja – w tych trzech miejscowościach powiatu suskiego znajdują się zabytkowe, drewniane kościoły. Jednak wiele lat temu było ich o wiele więcej. W jakich miejscowościach znajdowały się świątynie zbudowane z drewna oraz co się z nimi stało?
Jutro mija 77 lat od kiedy Sucha Beskidzka i okolice zostały wyzwolone przed żołnierzy radzieckich. Jak ostatnie dni hitlerowskiej okupacji oraz walki dwóch wrogich armii były widziane oczami Olgierda Kuliga - ucznia oraz mieszkańca miasta? Możemy to przeczytać w jego pamiętniku.
We wrześniu opowiadaliśmy wam historię pierwszego kościoła w Suchej Beskidzkiej. Dzisiaj przybliżymy wam dzieje drugiego, neogotyckiego Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.
W tym miejscu pochowani są zarówno zwykli mieszkańcy, znane w środowisku lokalnych i nie tylko osobistości, jak i żołnierze. Mowa o suskim cmentarzu parafialnym. Gdzie pierwotnie w Suchej chowano ludzi, od kiedy w obecnym miejscu znajduje się cmentarz i czyje nagrobki znajdują się na suskiej nekropolii.
Od wielu lat główne imprezy sportowe miasta odbywają się na stadionie, niedaleko suskiego magistratu. Budowa obiektu w tym miejscu rozpoczęła się w latach 40-tych XX wieku. Gdzie znajdowało się pierwsze, po wojnie boisko w Suchej, kim był Rudolf Fortuna oraz jaki związek z suskim stadionem miał Totalizator Sportowy.
Przez prawie sześć dekad Sucha posiadała własną hutę, w której to wyrabiano żelazo w sztabach, żeliwne garnki czy też metalowe wyroby służące rolnictwu. Gdzie znajdował się zakład, kto był właścicielem i dlaczego upadł?
W 1564 roku, pochodzący z Zakliczyna Wawrzyniec Spytek Jordan zakłada Jordanów. Wtedy również został wyznaczony główny plac tego miasta. Jak przez lata zmienił się jordanowski rynek oraz co na nim się znajdowało?