grudzień 05, 2021

Historia

W tym miejscu pochowani są zarówno zwykli mieszkańcy, znane w środowisku lokalnych i nie tylko osobistości, jak i żołnierze. Mowa o suskim cmentarzu parafialnym. Gdzie pierwotnie w Suchej chowano ludzi, od kiedy w obecnym miejscu znajduje się cmentarz i czyje nagrobki znajdują się na suskiej nekropolii.

Od wielu lat główne imprezy sportowe miasta odbywają się na stadionie, niedaleko suskiego magistratu. Budowa obiektu w tym miejscu rozpoczęła się w latach 40-tych XX wieku. Gdzie znajdowało się pierwsze, po wojnie boisko w Suchej, kim był Rudolf Fortuna oraz jaki związek z suskim stadionem miał Totalizator Sportowy.

Przez prawie sześć dekad Sucha posiadała własną hutę, w której to wyrabiano żelazo w sztabach, żeliwne garnki czy też metalowe wyroby służące rolnictwu. Gdzie znajdował się zakład, kto był właścicielem i dlaczego upadł?

W 1564 roku, pochodzący z Zakliczyna Wawrzyniec Spytek Jordan zakłada Jordanów. Wtedy również został wyznaczony główny plac tego miasta. Jak przez lata zmienił się jordanowski rynek oraz co na nim się znajdowało?

To jeden z najstarszych zabytków Suchej Beskidzkiej, który ma już ponad 400 lat. Mowa o niewielkim kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Kiedy on powstał, kto opiekował się świątynią oraz jak zmieniał się wygląd budynku?

Powstała w czasach intensywnego rozwoju ruchu letniskowego w Makowie, dumnie górując nad miastem.  W latach wojny stała się miejscem brutalnych przesłuchań gestapowców, a w jej ogrodach zginęło wielu makowskich Żydów. Poznajcie historię Willi „Marysin” – obiektu ważnego w historii Makowa Podhalańskiego i nie tylko.

Według wierzeń naszych przodków, bicia tych dzwonów miały odpędzić burzowe chmury, chronić przed powodzią i innym kataklizmem a także alarmować o pożarze czy też wzywać do modlitwy na Anioł Pański. Dzwonnice Loretańskie były często nierozłącznym elementem krajobrazu góralskiej wsi. Do dziś w wielu miejscach obiekty przetrwały.

Zerwane mosty, zniszczone drogi, podtopione gospodarstwa. Dwie dekady temu powiat suski nawiedziła gwałtowna powódź, która w szczególności utknęła w pamięci mieszkańcom Makowa Podhalański, Budzowa oraz Zembrzyc. W zbliżającą się rocznicę tego kataklizmu, przypominamy te tragiczne wydarzenia sprzed 20 lat.

Jeden z najsłynniejszych zabytków Suchej Beskidzkiej to renesansowy Zamek, którego początki biorą się w drugiej połowie XVI wieku. Obiekt przetrwał do dziś, pomimo wielu zmian właścicieli, pożaru czy niszczeniu go po Drugiej Wojnie Światowej. Jakie były losy "Małego Wawelu"?