
Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez zezwolenia serwisu suchainfo.pl jest zabronione.
+(48) 513-306-665
redakcja@suchainfo.pl
W ramach projektu „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.” można obejrzeć rekonstrukcje cyfrowych materiałów archiwalnych wideo związanych z historią Makowa Podhalańskiego z lat 70/80.
Jak wyglądał nasz region kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu? Mamy kolejną porcję starych, archiwalnych nagrań z powiatu suskiego, zarówno amatorskich jak i telewizyjnych.
Dnia 25 maja 1889 roku przybył na zamek w Suchej Jan Matejko. Świadczy o tym jego wpis w Księdze Pamiątkowej Biblioteki Branickich.
Druga połowa XIX wieku przynosi wzrost zainteresowania sportem w całej Europie. Ważną organizacją krzewiącą kulturę fizyczną w Monarchii Austro-Węgierskiej były „Sokoły”, które powstawały w wielu miastach i miasteczkach, w tym i w ówczesnej Suchej.
Jak wyglądał nasz region kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu? Przeszukaliśmy internet i znaleźliśmy stare nagrania, zarówno telewizyjne jak i amatorskie, nakręcone w naszym powiecie.
Niedaleko szczytu Jasień w Suchej Beskidzkiej znajduje się murowana kaplica, która upamiętnia poległych Konfederatów Barskich. Kiedy została wzniesiona oraz jakie były dzieje, zarówno Konfederatów jak i poświęconego ich pamięci miejsca?
W 1896 roku Sucha uzyskała prawa miejskie. Już kilka lat później rozpoczęły się starania władz miasta o przeniesieniu siedziby Sądu, który wówczas znajdował się w Ślemieniu.
Lachowice, Łętownia oraz Zawoja – w tych trzech miejscowościach powiatu suskiego znajdują się zabytkowe, drewniane kościoły. Jednak wiele lat temu było ich o wiele więcej. W jakich miejscowościach znajdowały się świątynie zbudowane z drewna oraz co się z nimi stało?
Jutro mija 77 lat od kiedy Sucha Beskidzka i okolice zostały wyzwolone przed żołnierzy radzieckich. Jak ostatnie dni hitlerowskiej okupacji oraz walki dwóch wrogich armii były widziane oczami Olgierda Kuliga - ucznia oraz mieszkańca miasta? Możemy to przeczytać w jego pamiętniku.