grudzień 05, 2021

Kino Smrek w Suchej Beskidzkiej

By kwiecień 08, 2021 402
Zdjęcie: www.suchabeskidzkadawniej.pl Zdjęcie: www.suchabeskidzkadawniej.pl

Przez wiele lat Kino Smrek towarzyszyło mieszkańcom Suchej Beskidzkiej, gdzie udawali się oglądać filmowe hity. Jak toczyły się dzieje tego niegdyś popularnego miejsca. Poznajcie historią kina Smrek.

Kino w Suchej Beskidzkiej powstało w 1962 roku, przy głównej ulicy miasta. Nazwa „Smrek” wzięła się od świerka (gw. Smreka) co niegdyś rósł koło budynku. Obiekt szybko zyskał sympatię wśród mieszkańców miasta. Co ciekawe w budynku kina znajdowało się mieszkanie nieżyjącego już Józefa Stróżaka – jednego z kinooperatorów. Nad wejściem do budynku kina znajdował się neon z nazwą kina, Początkowo „Smrek” był napisany literami drukowanymi lecz z czasem zmieniono neon na „pisany”.

Widownia kina Smrek liczyła 280 miejsc. Nieraz zdarzało się, że wszystkie bilety na dany seans były wyprzedane. Przed południe grywano seanse dla szkół, wieczorami były wyświetlane filmy z afisza. W niedziele wyświetlano filmy dla dorosłych a w godzinach porannych również seanse dla dzieci. Co ciekawe scena, która znajdowała się przed kinowym ekranem, była miejscem na którym występowały gwiazdy estrady m.in. Jerzy Kryszak czy Stanisław Soyka czy Marian Opania.

Lata 90-te przyniosły powolny upadek suskiego kina. Przyczyniły się do tego coraz to popularniejsze magnetowidy a także kina sieciowe, które przyciągały ludzi na seanse.

W 2002 roku Edward Bartoszek – dzierżawca kina od 1990 roku zdecydował się sprzedać kino nowym właścicielom, którzy nie przywrócili mu dawnego blasku. Po raz ostatni seanse w kinie odbyły się 25 października 2003 roku – już po oficjalnym zamknięciu. Bezpłatne pokazy zorganizował Miejski Ośrodek Kultury – Zamek. Wkrótce w budynku kina utworzono dyskont spożywczy.

Kino do Suchej Beskidzkiej powróciło 19 marca 2021 roku. Z powodu obostrzeń seanse w kinie nie są emitowane.

Zdjęcie: www.suchabeskidzkadawniej.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 08 kwiecień 2021 18:00