grudzień 06, 2021

Kiedy otwarto budynek Szkoły Podstawowej w Suchej Beskidzkiej?

Zdjęcie: www.suchabeskidzkadawniej.pl Zdjęcie: www.suchabeskidzkadawniej.pl

Ważnym wydarzeniem dla Suchej Beskidzkiej w latach 60-tych XX wieku, była budowa i otwarcie nowoczesnego budynku Szkoły Podstawowej. Kiedy oddano do użytku „jedynkę” oraz gdzie wcześniej uczyły się dzieci?

W 1888 roku w Suchej powstał budynek Szkoły Ludowej. Już w 1903 roku nastąpiła jego rozbudowa. Przez prawie 80 lat, piętrowy budynek, znajdujący przy obecnej ulicy Mickiewicza 7 – 9, służył suskiej społeczności szkolnej.

Okres powojenny przynosi wzrost liczby mieszkańców Suchej. W 1946 roku miasto zamieszkiwało prawie 5900 osób a już w 1960 liczba ta wyniosła niemal 6600 osób. Przybywało również uczniów w szkole. Dziewiętnastowieczny budynek stawał się dla nich coraz to bardziej ciaśniejszy. Początkiem lat 60-tych do starej szkoły uczęszczało dwukrotnie więcej uczniów, niż pierwotnie mógł pomieścić obiekt. Uczniowie z nowopowstałych blokowisk musieli uczęszczać do szkoły w Zasypnicy.

Dlatego latem 1963 roku rozpoczęła się budowa nowoczesnego budynku szkoły podstawowej na działce w pobliżu stadionu sportowego. Inwestycja trwała 3 lata, a uroczyste otwarcie szkoły miało miejsce 4 września 1966 roku. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele Komitetu Powiatowego PZPR oraz Zastępca i Przewodniczący Prezydium MRN. Od Nowego roku szkolnego 1966/67 do placówki zaczęło uczęszczać 660 dzieci. Koszt inwestycji wyniósł 7,2 miliona ówczesnych złotych.

Zdjęcie: Dzięki uprzejmości www.suchabeskidzkadawniej.pl

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)