lipiec 01, 2022

Historia najstarszej świątyni w Suchej Beskidzkiej

By wrzesień 20, 2021 228
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Suchej Beskidzkiej (pierwszy) Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Suchej Beskidzkiej (pierwszy) Foto: Radosław Płużek

To jeden z najstarszych zabytków Suchej Beskidzkiej, który ma już ponad 400 lat. Mowa o niewielkim kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Kiedy on powstał, kto opiekował się świątynią oraz jak zmieniał się wygląd budynku?

Powstanie parafii i budowa kościoła

Zanim w Suchej powołano Parafię, miejscowość od 1533 roku podlegała pod Parafię w Zembrzycach, a jeszcze wcześniej pod Parafię w Mucharzu. Późnogotycki kościół w Suchej powstał w latach 1613 – 1614 dzięki Piotrowi Komorowskiemu – ówczesnemu właścicielowi dóbr suskich. W tym samym czasie w Suchej została powołana Parafia, a świątynię prowadzili oo. Bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Kościół został konsekrowany 12 grudnia 1624 roku przez  Ks. Bp. Tomasza Oborskiego, sufragana krakowskiego. W tym samym roku fundator oddał Parafię w zarząd Księży Kanoników Regularnych od Bożego Ciała z Krakowa, budując im późnorenesansowy klasztor, połączony korytarzem arkadowym z kościołem.

Zmiany w świątyni

Przez lata kościół był wielokrotnie przerabiany. Jeszcze w połowie XVII wieku do świątyni dobudowano kaplicę Matki Bożej Bolesnej. W 1763 roku na dachu pojawiła się barokowa sygnaturka. W 1782 roku, w wyniku reformy cesarza Józefa II, skasowano klasztor w Suchej. Od tego czasu zarówno parafią jak i kościołem zarządzają księża diecezjalni. W kolejnych latach w starym powstaje drewniana ambona (1788) czy też chór. W 1793 roku Teresa z Sułkowskich Wielopolska ofiarowała parafii ołtarz z obrazem Nawiedzenia Matki Bożej. Jednocześnie fundatorka odnowiła wnętrze świątyni.

Większy kościół

Stale rosnąca liczna wiernych sprawiła, że końcem XIX wieku kościół był za ciasny, pomimo powołania parafii w Stryszawie i budowie kościoła w tej miejscowości (1892 – 1894). Wtedy zapadła decyzja o budowie większej świątyni, która powstała w latach 1985 – 1907. Początkiem XX wieku dobudowano półrotundę, w wewnątrz której znajdują się schody prowadzące na chór muzyczny.

Świątynia szczęśliwie przetrwała zawieruchy wojenne. „Stary” kościół w Suchej Beskidzkiej do dziś cieszy oko zarówno parafian jak i turystów oraz historyków.

Architektura

Bryła XVII- wiecznej świątyni utrzymana jest w stylu późnogotyckim z licznymi renesansowymi i barokowymi elementami. Kościół jest jednonawowy, ma niewielkie prezbiterium oraz boczną kaplicą Matki Bożej Bolesnej. Nad prezbiterium można zobaczyć barokowe malowidło ze sceną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pod prezbiterium znajduje się krypta grobowa Komorowskich - Piotra Komorowskiego, Marianny z Bnińskich (drugiej żony Piotra) oraz Mikołaja Komorowskiego (brata Piotra). Na czterech kolumnach jońskich oparty jest chór muzyczny w stylu rokokowym. Kościół posiada również ołtarz główny oraz pięć bocznych. Świątynia jest połączona przejściem arkadowym z dawnym budynkiem klasztoru.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 wrzesień 2021 17:49