lipiec 01, 2022

Jak zmieniał się jordanowski rynek

By wrzesień 30, 2021 177
Jordanowski rynek w okresie międzywojennym Jordanowski rynek w okresie międzywojennym Źródło: CBN Polona

W 1564 roku, pochodzący z Zakliczyna Wawrzyniec Spytek Jordan zakłada Jordanów. Wtedy również został wyznaczony główny plac tego miasta. Jak przez lata zmienił się jordanowski rynek oraz co na nim się znajdowało?

Rynek w Jordanowie o powierzchni dwóch hektarów był jednym z większych w okolicy. Przez wiele lat plac był otoczony niską, drewnianą zabudową. Od 1581 roku w Jordanowie organizowano co roku jarmarki, na których sprzedawano m.in. sól, płótno oraz bydło.

Pierwsze poważne zmiany rynek przechodzi na początku XX wieku. W 1901 ukończono budowę kamienicy, w której siedzibie znalazło Stowarzyszenie Pożyczkowe „Praca i Oszczędność” oraz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W kolejnych latach powstaje budynek Sądu Grodzkiego i Ratusza, według projektu Jana Sasa-Zubrzyckiego. Tuż przed wybuchem I Wojny Światowej zostaje wybudowany nowy budynek kościoła parafialnego. W tym samym okresie, drewniane domy znajdujące się na zachodniej pierzei rynku, zostają zastąpione murowanymi kamienicami.

W kolejnych latach środkiem placu poprowadzono krzyżujące się koło ratusza drogi, a na placu posadzono drzewa. Rynek stał się wtedy wielką łąką.

Początkiem II Wojny Światowej spłonęła drewniana zabudowa pierzei wschodniej i częściowo południowej. Był to odwet okupanta niemieckiego za zacięty opór i walki w bitwie jordanowskiej.

Po zakończeniu wojny ocalało zaledwie osiem drewnianych domów. W latach 60-tych zostały rozebrane dwa budynki. W połowie lat 70-tych miasto zdecydowało się na rozebranie pozostałej zabudowy drewnianej i zastąpieniem jej murowanymi obiektami. Pomimo protestów wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz Studenckiego Koła Naukowego Architectura Militaris  z Politechniki Krakowskiej, ostatnie drewniane domy zburzono w 1987 roku. W tym samym roku rozebrano także Karczmę Aleksandrowicza – jeden z najstarszych obiektów miasta.

W miejscu ostatnich wyburzonych domów postawiono budki handlowe, które zyskały nazwę „Manhattan”. W latach 2014 - 2016 roku na miejscu „Manhattanu”, otwarto galerią handlową. W 2019 roku, główny plac miasta przeszedł rewitalizację.

Czytaj także: Jak zmieniał się rynek w Suchej Beskidzkiej i Makowie Podhalańskim 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)