grudzień 04, 2022

Jak powstawał stadion w Suchej Beskidzkiej

Zdjęcie: www.suchabeskidzkadawniej.pl Zdjęcie: www.suchabeskidzkadawniej.pl

Od wielu lat główne imprezy sportowe miasta odbywają się na stadionie, niedaleko suskiego magistratu. Budowa obiektu w tym miejscu rozpoczęła się w latach 40-tych XX wieku. Gdzie znajdowało się pierwsze, po wojnie boisko w Suchej, kim był Rudolf Fortuna oraz jaki związek z suskim stadionem miał Totalizator Sportowy.

Zaraz po II Wojnie Światowej, życie sportowe Suchej tętniło na placu, znajdującym się mniej więcej naprzeciwko obecnego budynku Nadleśnictwa. Obiekt istniał bardzo krótko – w 1947 roku powódź niszczy boisko, pokrywając plac metrową warstwą mułu. O odbudowie boiska nie było mowy, dlatego postanowiono znaleźć nowe miejsce.

Wkrótce działacze sportowi zwrócili się do ówczesnej Miejskiej Rady Narodowej, która za symboliczną złotówkę wydzierżawiła teren po dawnych stawach hrabiowskich. Żeby teren nadawał się do uprawiania sportu, należało zlikwidować pozostałości po stawach (zlikwidować groble, utwardzić teren). Spory wkład w budowę obiektu miał Rudolf Fortuna – ówczesny prezes Klubu Sportowego Babia Góra. Żeby usprawnić prace, wypożyczył z pobliskiego kamieniołomu tory i wózki. Sam Fortuna finansował większość poczynań. Przy budowie boiska pracowali piłkarze oraz robotnicy.

Prace posuwały się powoli naprzód, aż do 1949 roku, kiedy to, zgodnie z ówczesnym prawem, znacjonalizowano Fortunę. Do tego czasu udało się wybudować płytę boiska oraz ogrodzić teren. Po nacjonalizacji, prace budowlane mocno zwolniły. Dopiero początkiem lat 50-tych boisko było ukończone.

Końcem lat 50-tych, dzięki staraniom władz powiatowych, przystąpiono do modernizacji i rozbudowy stadionu, dzięki funduszom z Totalizatora Sportowego. Obiekt zyskał nowy wygląd, który przez lata niewiele się zmieniał. Ostatnią modernizację stadion przeszedł kilka lat temu. 

Zdjęcie: Dzięki uprzejmości www.suchabeskidzkadawniej.pl 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 listopad 2021 18:36