marzec 21, 2023

Jak w Suchej Beskidzkiej pojawił się sąd?

Zdjęcie: Dario Film Zdjęcie: Dario Film

W 1896 roku Sucha uzyskała prawa miejskie. Już kilka lat później rozpoczęły się starania władz miasta o przeniesieniu siedziby Sądu, który wówczas znajdował się w Ślemieniu.

Końcem sierpniu 1901 roku, rada gminy Sucha podjęła uchwałę, w której zobowiązała się udostępnić bezpłatnie parcelę budowlaną w przypadku przeniesienia Sądu ze Ślemienia. Grunt obiecał podarować hr. Władysław Branicki, albo gmina oddałaby grunt na którym stał budynek gminny.

W kwietniu 1902 roku wydział powiatowy w Żywcu zdecydował o przeniesieniu siedziby sądu ze Ślemienia ale nie Suchej, lecz do Jeleśni. Wkrótce 14 z 19 gmin wysłało prośbę do Wiednia, o postawienie siedziby sądu w Ślemieniu. Przeciwko przeniesieniu sądu do Suchej protestował również ks. Stanisław Stojałowski z Bielska.

Artykuł z "Przewodnika Powiatu Żywieckiego". Lipiec 1902 / Źródło: JBC

Ostatecznie, w 1903 roku Sąd Krajowy zdecydował o przeniesieniu siedziby sądu nie do Jeleśni, a do Suchej. Dwa lata później została ukończona budowa siedziby, a od 1 stycznia 1906 roku sąd wraz z aresztem rozpoczął urzędowanie w Suchej. Dzień później budynek został uroczyście poświęcony.

Dla miasteczka, stanie się siedzibą sądu oznaczało podniesienie prestiżu, ponieważ od tej pory Sucha była ośrodkiem władzy sądowniczej. Pierwszym kierownikiem Sądu został sędzia Karol Świętek. Oprócz niego personel stanowili dwaj notariusze, sześciu adwokatów oraz dwóch kancelistów.

Bibliografia:

sadsuchab.sr.gov.pl

"Wieniec-Pszczółka"

"Przewodnik Powiatu Żywieckiego"

Czasopismo "Ziemia suska" 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 marzec 2022 19:11