marzec 21, 2023

Władysław Branicki - spadkobierca dóbr susko-ślemieńskich

By redakcja maj 11, 2022 258
Władysław Branicki, Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie / Muzeum Miejskie Sucha Beskidzka Władysław Branicki, Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie / Muzeum Miejskie Sucha Beskidzka
11 maja swoje 174 urodziny obchodziłby Władysław Branicki - jeden z właścicieli suskiego zamku. Spadkobierca dóbr susko-ślemieńskich.
Był synem Aleksandra Branickiego i Anny Hołyńskiej. Był znany ze swojej działalności charytatywnej i filantropijnej. Aktywnie angażował się w społeczno-gospodarcze życie Suchej. Z dumą kontynuował dzieło swojego ojca, Aleksandra, i prężnie rozwijał stworzoną przez niego bibliotekę w zamku suskim, do której nabywał nowe pozycje literackie i muzealne. Dzięki nowoczesnym pomysłom Władysława, który postanowił zasklepić parter zamku konstrukcja żelbetonową, zbiory biblioteczne przetrwały pożar w 1905 roku. Branicki był również głównym fundatorem nowego kościoła w mieście, zaprojektowanego w 1895 roku przez Teodora Talowskiego. Z inicjatywy Władysława stara i nowa świątynia zostały połączone, gdyż pokrył on pełne koszty utrzymania całego kompleksu sakralnego. Władysław Branicki zmarł 12 kwietnia 1914 roku we Francji, jednak dopiero po ośmiu latach jego prochy spoczęły w krypcie nowego suskiego kościoła.
 
Rodzina Branickich kupiła zamek suski w roku 1843. Władysław Branicki przeprowadził restaurację zamku w latach 1882-1887 pod kierunkiem Tadeusza Stryjeńskiego. Zamek suski był w rękach Branickich, aż do roku 1922.
 
 
 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)