marzec 21, 2023

Jan Matejko na suskim zamku

By redakcja maj 25, 2022 257
Jan Matejko, „Autoportret”,1892, olej na płótnie, obraz w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Jan Matejko, „Autoportret”,1892, olej na płótnie, obraz w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dnia 25 maja 1889 roku przybył na zamek w Suchej Jan Matejko. Świadczy o tym jego wpis w Księdze Pamiątkowej Biblioteki Branickich.

Jan Matejko (1838-1893) uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy w historii.  Stworzył liczne portrety, rysunki i obrazy o tematyce historycznej oraz batalistycznej, dzięki którym zasłynął na arenie międzynarodowej. Jego prace eksponowano na wystawach organizowanych w Paryżu, Berlinie oraz Wiedniu, na których zdobył najwyższe wyróżnienia. Prezentując doniosłe chwile z historii Rzeczypospolitej, chciał wzbudzać w odbiorcach nadzieję na odrodzenie niepodległej ojczyzny w czasach zaborów. Przez całe życie związany był z Krakowem. To właśnie tam, w Szkole Sztuk Pięknych (obecne ASP) wyedukował przyszłych, wybitnych artystów takich jak Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański, Maurycy Gottlieb, Włodzimierz Tetmajer czy Jacek Malczewski.

W zbiorach muzeum w Suchej Beskidzkiej znajduje się litografia artysty przedstawiająca postać Stańczyka znanego z obrazu „Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony wobec straconego Smoleńska”.

Wpis Jana Matejki w Księdze Pamiątkowej Biblioteki Branickich z 1889 roku, rkps w zbiorach Biblioteki Narodowej, Ossolineum, Wrocław.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)