luty 01, 2023

Historia OSP Maków Podhalański Dolny

By redakcja sierpień 01, 2022 217
OSP Maków Dolny OSP Maków Dolny
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek".
Historia OSP Maków Podhalański Dolny (umownie - jednostka OSP Maków Dolny) zaczyna się w drugiej połowie lat 30-tych. W tamtym czasie teren ten znajdował się w dużej odległości od jednostek straży pożarnej w Suchej i Makowie. Problem ten dostrzegła już Rada Miejska Makowa, która w czerwcu 1938 roku wystosowała uchwałę, w której zobowiązała się do powołania jednostki straży pożarnej w Makowie Dolnym. Niestety, przed wybuchem wojny najprawdopodobniej nie udało się tego dokonać. Dopiero w 1945 roku, po zakończeniu działań wojennych rozpoczęła działalność jednostka OSP Maków Dolny. Według spisu z 1946 roku na stanie strażaków znajdowało się m.in. wóz rekwizytowy, wóz dwukołowy, motopompa „Leopoldia” czy też dwie prądownice, co może świadczyć, że jak na tamte czasy jednostka była dość dobrze doposażona. Jak wspominał druh Franciszek Strojek po 6-cio letniej niewoli niemieckiej wrócił do Makowa Dolnego i pamięta powódź oraz czynny udział strażaków przy ratowaniu ludzi, ich dobytku oraz drewnianego mostu na rzece Skawie na Zbóju. Dodajmy, że podczas II Wojny Światowej na Skawie przebiegała granica pomiędzy III Rzeszą a Generalną Gubernią, co ciekawe, Skawa długo stanowiła wschodnią granicę Suchej Beskidzkiej. Położone na jej wschodnim i północno-wschodnim brzegu osiedla (Śpiwle, Garce oraz Pikieta) wchodziły pierwotnie w skład Makowa Podhalańskiego, a do Suchej Beskidzkiej zostały przyłączone dopiero w 1976 roku.
Kolejne lata, to okres rozwoju jednostki, pozyskiwania nowych członków a także kompletowania sprzętu, który był wówczas przetrzymywany w poniemieckim budynku kontroli granicznej. Lata 60-te to okres budowy remizy, która stoi po dzień dzisiejszy.
W samą inwestycję mocno zaangażowali się druhowie, a także mieszkańcy Dolnego Makowa.
W latach 90-tych do jednostki trafia Żuk – pierwszy w historii samochód.
W roku 2004 Żuka zastępuje Marigus Deutz. Niestety, wóz nie posiadał zbiornika na wodę, co było sporym mankamentem, dodatkowo często nie miał kto kierować tym pojazdem, dlatego w tamtym czasie nasi strażacy rzadko wyjeżdżali na akcje.
Rok później z inicjatywy strażaków na wzgórzu Dolnego Makowa postawiono krzyż, z tablicami, które upamiętniały 60-lecia istnienia jednostki OSP, a także 40-lecie posługi kapłańskiej ks. Arcybiskupa Stanisława Dziwisza w kościele w Makowie Podhalańskim. Dwa razy w roku jest tam odprawiana droga krzyżowa w intencji zmarłych strażaków.
W rok 2016, naczelnikiem jednostki zostaje Mateusz Szklarczyk. Dwa lata później zostaje on prezesem jednostki, zastępując wieloletniego prezesa Eugeniusza Studnickiego, zasłużonego działacza, a także społecznika.
Jeszcze w 2016 roku decyzją nowego zarządu Magirus Deutz został zastąpiony przez Forda Rangera, typu GLMB (Gaśniczy Lekki Motopompa Beczka). Dla nowego zarządu zakup samochodu był wielkim wyzwaniem, wiele starań i mnóstwo spotkań poskutkowało w pozyskaniem funduszy na ten cel. Dla druhów było to spore ułatwienie, ponieważ na kierowanie takim wozem wystarczało prawo jazdy kat. B.
JEDNOSTKA WSPÓŁCZEŚNIE
Obecnie w naszych szeregach jest 62 członków(stan na 05.12.2019), z czego 16 strażaków jest przeszkolonych i może brać czynny udział w akcjach ratowniczych, 7 z nich jest po kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy a 23 to członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, pozostali to członkowie zwyczajni. W 2017 roku do akcji wyjeżdżaliśmy - 15 razy, w 2018 - 13 razy co spowodowało, że byliśmy czwartą jednostką w powiecie suskim wyjeżdżającą do działań, wśród jednostek spoza Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. W roku 2019 na akcje wyjeżdżaliśmy 17 razy. Nasi strażacy udają się głównie do pożarów traw, pożarów przewodów kominowych oraz do usuwania gniazd szerszeni, do zalanych budynków czy powalonych drzew, a także zabezpieczają wszelkiego rodzaju imprezy kulturalno-rozrywkowe. Dodatkowo, przy dużych pożarach jesteśmy odpowiedzialni za budowanie stanowiska wodnego i przetłaczanie wody. Obecnie za przygotowanie jednostki pod kątem bojowym odpowiada naczelnik Dominik Zajda – lokalny przedsiębiorąca i społecznik. Jego zastępcą jest Bogusław Baca, prezesem zarządu jest Mateusz Szklarczyk, wiceprezesem Bogusław Działowy, skarbnikiem Irena Malinka, sekretarzem Anna Wilczek natomiast gospodarzem Łukasz Klimasara, członkami zarządu jest Elżbieta Działowy, która odpowiada za Strażackie Koło Gospodyń oraz Patrycja Możdżeń, która jest odpowiedzialna za sale bankietową, w skład komisji rewizyjnej wchodzi Sabina Burczak, Dawid Skwarek oraz Magdalena Włosiak.
SUKCESY
Nasi strażacy czynni oraz MDP regularnie uczestniczą we wszelkiego rodzaju zawodach i konkurencjach strażackich. Wystartowaliśmy już dwukrotnie w Manewrach Ratowniczo – Gaśniczych w Lachowicach, poprawiając wynik z 2017 roku o 10 pozycji, rywalizując wśród 30 jednostek.
Poza zawodami, nasza jednostka otrzymała wpis od Wojewody Małopolskiego do Rejestru Jednostek Wspierających Państwowe Ratownictwo Medyczne. Jest to zasługa przede wszystkim druha Bartosza Adamka oraz Grzegorza Możdżenia, którzy znacząco przyczynili się do tego wpisu, a dla jednostki to spore wyróżnienie.
Prócz tego nasi strażacy pomogli studentom z Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej. Nagraliśmy wspólnie ze studentami filmik, dzięki któremu studenci zakwalifikowali się do jednej z prawie dwustu ekip z całego świata. 10 Kwietnia 2018 roku, ruszyli na podbój Europy. Ich zadaniem było dotrzeć z jednego z pięciu miast początkowych, w ich przypadku był to Madryt, do Amsterdamu – bez pieniędzy, za to z puszkami Red Bulla na wymianę za transport, nocleg, wyżywienie i co tylko przyjdzie im do głowy. Dzięki wzajemnej współpracy strażaków i studentów oraz jednej z firm produkującej okna, nasza jednostka otrzymała nowe okna do remizy.
Filmik dostępny pod linkiem :
Warto także podkreślić, że w naszej jednostce przez ostatnie trzy lata udało się napisać kilka projektów, wygrać cztery konkursy oraz otrzymać dwa granty , za które między innymi wyremontowano dolną salę w remizie, położono kostkę przed garażem, wymieniono bramę garażową, wyremontowano garaż oraz przebudowano dach, poddasze zaadoptowano pod świetlice, zakupiono nowy sprzęt medyczny oraz ubrania specjalne ochrony osobistej strażaków.
Na szczególną uwagę zasługuje remont sali bankietowej, przy której pracowało w sumie ponad 20 druhów. Nasi strażacy remontowali salę bankietową w czynie społecznym. Przez ponad 4 miesiące(od 02.01.2017 do 28.04.2017) spotykali się co dzień, po godzinach swojej pracy i dzięki heroicznej pracy mogą się teraz poszczycić pięknie odnowioną sala bankietowa, wraz z nową kuchnią.
Nasi strażacy w 2017 roku nawiązali współpracę z firmą z Jastrzębia Zdroju i już od trzech lat pozyskują pościele i poduszki, które przekazują dwa razy w roku, na Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia Ośrodkowi Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczemu w Juszczynie i Tarnawie oraz Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno- Wychowawczemu w Makowie Podhalańskim.
PIKNIK STRAŻACKI
W sierpniu 2017 roku po raz pierwszy z inicjatywy naszych strażaków odbył się „Piknik Strażacki”. Na boisku Szkoły Podstawowej w Makowie Dolnym strażacy zorganizowali masę atrakcji dla dzieci i tych nieco starszych. 1 Września 2018 roku odbyła się druga edycja „Pikniku Strażackiego” która równie była atrakcyjna, jak poprzednia i przyciągnęła sporą ilość osób. W 2017 roku zbieraliśmy fundusze na sprzęt medyczny, a w 2018 roku na rozbudowę remizy.
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „KOBIETY STRAŻY”
Pod koniec 2017 roku nasi strażacy wpadli na pomysł wydania nietypowego kalendarza. Chcieli w ten sposób wypromować działalność kobiet w straży. Tak powstał kalendarz „Kobiety Straży 2018”, o którym było głośno nie tylko w naszej okolicy. W 2018 roku druhowie ponowili tą inicjatywę, z jeszcze lepszym skutkiem. Projekt zyskał poparcie Agaty Kornhauser-Dudy – Pierwszej Damy, która zaprosiła druhny do Pałacu Prezydenckiego na początku 2019 roku. Udało się również otrzymać Honorowy Patronat Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Witolda Kozłowskiego, patronat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Radia Kraków, Gazety Krakowskiej czy też innych lokalnych mediów i partnerów. Pieniądze ze sprzedaży będą przeznaczane na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.
STRAŻACKIE KOŁO GOSPODYŃ
Kolejną inicjatywą strażaków z naszej jednostki było powołanie w lipcu 2018 roku Strażackiego Koła Gospodyń – pierwszego tego typu w Polsce. Główną inicjatorką była Elżbieta Działowy. SKG ma już za sobą udział w XVIII Powiatowym Konkursie Potraw Regionalnych „O Złotą Warzechę”. Poza tym gospodynie gotowały już na Tygodniu Kultury Beskidzkiej czy też na Pikniku Strażackim
PARA PREZYDENCKA W NASZEJ JEDNOSTCE
8 marca 2019 roku naszą jednostkę odwiedziła Pierwsza Dama, spotkanie miało charakter kameralny. Dzięki ogólnopolskiemu projektowi "Kobiety Straży", nawiązaliśmy współpracę z Pałacem Prezydenckim, projekt uzyskał wysokie oceny w oczach Pierwszej Damy. Zaprezentowaliśmy naszą działalność oraz przedstawiliśmy historię powstania naszej jednostki. Podczas prezentowania naszego sprzętu bojowego, od strony Suchej Beskidzkiej nadjechała kolumna pojazdów uprzywilejowanych, byliśmy przekonani że to ochrona Pierwszej Damy, która będzie ją eskortowała po zakończeniu naszego spotkania. Gdy z jednego ze samochodów wysiadł Pan Prezydent byliśmy bardzo zaskoczeni. Pan Prezydent wręczył kwiaty naszym dziewczynom i złożył im życzenia z okazji ich święta. Następnie usiedliśmy do stołu i przy kawie rozmawialiśmy o naszej, historii, tradycji i przyszłości.
Więcej informacji można przeczytać w poniższym artykule.
WIZYTA W PAŁACU PREZYDENCKIM
Nasi strażacy wraz z delegacją z powiatu suskiego w osobie Pana Starosty Józefa Bałosa, Pana Komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Krzysztofa Okrzesika oraz Filipa Kaczyńskiego Radnego Województwa Małopolskiego złożyli rewizytę w Warszawskim Pałacu Prezydenckim na zaproszenie Pierwszej Damy RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Zaproszeni do Warszawy było wynikiem wizyty pary prezydenckiej w naszej jednostce z okazji dnia kobiet. W jej trakcie udało się nawiązać współpracę z kancelariom prezydenta, poprzez zaprezentowanie swojej działalności ratowniczej i prospołecznej z ostatnich lat, która zrobiła wielkie wrażenie na parze prezydenckiej.
Dostrzeżono nasz wkład w rozwój społeczności lokalnej, tradycji, kultury, poziomu bezpieczeństwa, pomimo bardzo ograniczonych środków. Te działania oraz troska pierwszej damy RP o rozwój młodzieży i zwrócenie uwagi na ogrom zaangażowania kobiet w instytucje OSP zaowocowały oficjalnym zaproszeniem do Pałacu Prezydenckiego, gdzie m.in. nasza MDP przygotowała inscenizację działań ratowniczych w czasie wypadku drogowego.
Całe spotkanie było dla nas bardzo budujące, te blisko dwie godziny w trakcie, których poruszaliśmy tematy działalności OSP, udziale kobiet i młodzieży, ich wkładzie w ,,życie'' straży, i problemach z jakimi spotykają się druhowie, zaowocowało obustronną współpracą z KPRP.
NOWY WÓZ STRAŻACKI
10 września ok godz.19:00 na parking przed naszym OSP w asyście wozów bojowych z OSP Zachełmna, OSP Sucha Beskidzka Miasto, OSP Maków Podhalański Centrum, OSP Kojszówka, wjechał nasz nowy nabytek MAN TGM 13.290 samochód ratowniczo - gaśniczy, zabudowany został przez firmę MotoTruck.
Samochód posiada napęd 4x4, moc 290KM, zbiornik wody o poj. 3000l, zbiornik na środek pianotwórczy 300l. Autopompa o wydajności 2980l/min, szybkie natarcie o długości 60m oraz działko wodne, w samochodzie są zamontowane zraszacze: 2 z przodu oraz dwa z boku pojazdu. Na pokładzie znajdują się także specjalistyczne narzędzia hydrauliczne używane podczas wypadków drogowych. Oprócz tego wóz jest wyposażony w cały sprzęt potrzebny podczas działań ratowniczo – gaśniczych. Samochód został pozyskany w ramach środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości a także ze środków własnych gminy Maków Podhalański.
Pozyskanie nowego wozu bojowego to zwieńczenie ciężkiej pracy, nowego zarządu, który rozpoczął swoją działalność w 2016 roku. Po zmianie zarządu, najważniejszym aspektem była odbudowa struktury naszej jednostki oraz działalności bojowej. W 2016 roku było nas zaledwie 18 -stu w tym tylko 3 osoby miały komplet dokumentów, badań oraz szkoleń, które upoważniały do uczestniczenia w akcjach, obecnie mamy 16 osób, które spełniają te wymagania i mogą uczestniczyć w akcjach ratowniczo - gaśniczych, mamy Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, która liczy 26 dzieciaków oraz członków zwyczajnych, których jest 24, w sumie jest nas 62, powołaliśmy również Strażackie Koło Gospodyń
Nowy zarząd rozpoczął swoją prace od sprzedaży starego 42 letniego Magirusa, następnie pozyskaliśmy Forda Rangera 4x4, który idealnie wkomponował się w nasze możliwości bojowe, jak na tamten czas. Udało nam się wyremontować praktycznie całą jednostkę, od dolnej sali, korytarza, toalety, po wymianę dachu, do końca października 2019 roku zamierzamy zakończyć przebudowę i adaptacje górnej sali pod świetlice oraz zakończyć inwestycje związaną z wydłużeniem garażu. Praktycznie wszystkie te prace wykonaliśmy w czynie społecznym po godzinach swojej pracy, za darmo, poświeciliśmy wiele czasu, dokładając niejednokrotnie swoje środki, tylko druhowie, ich rodziny, najbliższe sąsiedztwo widzieli ogrom pracy, którą włożyliśmy i nadal wkładamy w odbudowę zdolności bojowej oraz remont jednostki.
Wszystko to robimy z pasji i zamiłowania, mamy nadzieje że nowy sprzęt pomoże nam skutecznie działać by poprawić poziom bezpieczeństwa naszego regionu podczas działań ratowniczych. Zapraszamy wszystkich chętnych do wstąpienia w nasze szeregi.
OTWARCIE ŚWIETLICY
Pracę rozpoczęliśmy 2 lutego 2019 roku, zaczęliśmy od porządkowania górnej sali następnie przystąpiliśmy do jej rozbiórki, po wymianie dachu rozpoczęliśmy adaptację górnej sali pod świetlicę. Większość prac wykonaliśmy w czynie społecznym. Świetlica będzie służyła przede wszystkim młodzieży ale i nie tylko. Będziemy szkolić i pracować z młodzieżą, która w przyszłości docelowo zastąpi swoich starszych kolegów w działalności bojowej.
Obecnie nasza młodzieżowa drużyna pożarnicza liczy 25 osób, zapraszamy do wstąpienia w nasze szeregi nowych osób, zapraszamy młodzież jak i również pozostałe osoby.
Od blisko 3 lat nasza remiza jest remontowana, poświęciliśmy wiele czasu, trudu i własnych środków by przywrócić jej funkcjonalności i odbudować zdolność bojową.
Robimy to z pasji, cieszy nas chęć pomagania ludziom i dalej będziemy to robić. Wszystko to co udało się nam osiągnąć jest sukcesem ciężkiej pracy stosunkowo młodego zarządu, który działa nie całe 3 lata ale także i przede wszystkim dzięki pozostałym druhom, naczelnikowi i jego firmie budowlanej oraz wsparciu Pana Burmistrza.
PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ
W dalszej przyszłości jednostka chce wejść do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Na 75 lecie istnienia naszej jednostki chcemy docieplić remizę i ją wymalować.
Mateusz Szklarczyk – prezes OSP Maków Dolny:
Nie jesteśmy zwykłą jednostką, jak to mawiał mój wykładowca na uczelni ,, 10 % inności niż inni i już jesteś inny ”. Działamy w różnych tematach i traktujemy się jak jedna wielka rodzina. Naszym głównym celem jest działalność społeczna w każdym aspekcie tego słowa. Ostanie trzy lata były dość aktywne w naszej straży, w momencie obejmowania funkcji w zarządzie nie spodziewałem się, że będziemy w tym miejscu, w którym obecnie się znajdujemy, ale to przede wszystkim zasługa wszystkich aktywnych strażaków naszej jednostki, którzy pomagali i pomagają w jej rozwoju. Na początku mojej przygody w zarządzie OSP Maków Dolny było nas w sumie 18 osób, w tym roku jest nas 61 (stan na 05.11.2019), jest to już sporę zaplecze ludzi, których cieszy działalność prospołeczna. Można mieć pomysły i predyspozycje zarządzania, ale bez ludzi nic nie da się zrobić i tu dziękuje wszystkim naszym druhom, którzy budują naszą więź, którzy pomagają w różnych sprawach i problemach, staliśmy się paczką zaprzyjaźnionych ludzi, których cieszy chęć pomagania innym. Zachęcamy wszystkich, którzy interesują się działalnością społeczną do wstąpienia w struktury zarówno OSP jak i SKG. Mamy wiele alternatyw spędzenia wolnego czasu i nie są to alternatywy takie jak wszędzie, gwarantujemy Wam że u nas jest inaczej.
Informacja: OSP Maków Dolny
Oceń ten artykuł
(0 głosów)