grudzień 05, 2021

Spotkanie z poezją regionalną

Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej

4 listopada 2021 r. w nowej siedzibie Biblioteki Suskiej im. dra Michała Żmigrodzkiego zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie uczestnicy XVIII edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Regionalnej „W cieniu jodeł i świerków” organizowanego corocznie przez Bibliotekę Suską oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

W konkursie, którego celem jest odkrywanie piękna poezji i prozy autorów z naszego regionu oraz pielęgnowanie podbabiogórskiego dorobku kulturowego wśród młodzieży wzięło udział łącznie 24 uczniów z terenu powiatu suskiego. Ich recytacje oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: klasy VII i VIII szkół podstawowych oraz szkoły średnie.

Sceniczne prezentacje młodych uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Regina Wicher – etnograf, animator kultury regionalnej, prezes Stowarzyszenia Śleboda, Anna Kulka – Dyrektor Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi, animator kultury regionalnej i Małgorzata Migas – polonistka, pracownik Biblioteki Suskiej im. dra Michała Żmigrodzkiego w Suchej Beskidzkiej.

Oceniając występy poszczególnych wykonawców jurorzy kierowali się takimi kryteriami, jak:

dykcja, intonacja, dobór repertuaru do możliwości głosowych oraz zrozumienie tekstu, kultura słowa, nawiązanie do regionu, ogólny wyraz artystyczny.

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu.

Kategoria: UCZNIOWIE KLAS SIÓDMYCH I ÓSMYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ:

I miejsce (równorzędne): Kacper Jurek - Zespół Szkół Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Sienkiewicza w Makowie Podhalańskim,

I miejsce (równorzędne): Karol Mirek - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Naprawie,

II miejsce (równorzędne): Mikołaj Chowaniak - Szkoła Podstawowa nr 8 w Zawoi

II miejsce (równorzędne): Jonasz Pęcek - Szkoła Podstawowa im. Świętej Królowej Jadwigi w Bieńkówce

III miejsce (równorzędne): Anita Możdżeń - Szkoła Podstawowa w Wysokiej

III miejsce (równorzędne): Maciej Jurek - Zespół Szkół Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Sienkiewicza w Makowie Podhalańskim

Wyróżnienie: Julia Gwiżdż - Szkoła Podstawowa im. J. Słowackiego w Zachełmnej

Wyróżnienie: Zofia Bogdan - Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Zapałowicza w Zawoi

Wyróżnienie: Martyna Mazur - Szkoła Podstawowa nr 8 w Zawoi

Wyróżnienie: Emilia Mętel - Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Zapałowicza w Zawoi

Kategoria: UCZNIOWIE SZKÓŁ ŚREDNICH:

I miejsce (równorzędne): Dominik Bogdan - Zespół Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej

I miejsce (równorzędne): Emilia Urbaniec - Liceum nr I im. M. Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej

II miejsce: Paulina Kłapyta - Zespół Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej

Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Powiat Suski. Ponadto Starosta Suski Józef Bałos oraz Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Funduszy Janusz Kociołek wręczyli ośmiu uczestnikom występującym w strojach regionalnych dodatkowe nagrody specjalne za pielęgnowanie tej tak ważnej części składowej naszego dziedzictwa kulturowego jaką jest tradycyjne odzienie.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)