luty 01, 2023

Suscy muzycy regionalni laureatami konkursu "Stara Tradycja 2022"

Foto: UM Sucha Beskidzka Foto: UM Sucha Beskidzka

Kolejny rok z rzędu suscy muzycy wzięli udział w konkursie „Stara Tradycja 2022”, organizowanym od ponad dekady przez Fundację Wszystkie Mazurki Świata. Ponownie zostali bardzo wysoko ocenieni i jako laureaci konkursu dostąpili zaszczytu występu w warszawskim festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata".

Celem konkursu jest promowanie tradycyjnej muzyki zaczerpniętej bezpośrednio od wiejskich muzykantów i tancerzy. Odwołanie się w nazwie do mazurka, najpopularniejszej w Polsce formy melodycznej i tanecznej, daje możliwość przedstawiania polskiej muzyki na tle muzyki świata i w powiązaniu z nią. Mazurek jest bowiem gatunkiem najbardziej poza Polską rozpowszechnionym. Występuje na nim rokrocznie kilkadziesiąt zespołów z całej Polski. Najlepsze z nich, jako laureaci konkursu, otwierają festiwal „Stara Tradycja”. W tegorocznej edycji nasze miasto miało aż dwóch reprezentantów. Przed stołeczną publicznością wystąpili Kapela "Susko Muzyko" oraz śpiewaczki kapeli "Mała Ziemia Suska".

Suscy muzycy regionalni prezentują się nie tylko na konkursach i przeglądach. Zagrali niedawno w Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie na uroczystości z okazji rocznicy kanonizacji Jana Pawła II. Kunszt jakim mogą poszczycić się sprawił, że zostali zaproszeni do uświetnienia, poprzez stworzenie muzycznej oprawy, mszy świętej odprawionej pod Wielką Krokwią w Zakopanem dla upamiętnienia 25. rocznicy pobytu Jana Pawła II na Podhalu.  

Źródło: UM Sucha Beskidzka

Oceń ten artykuł
(0 głosów)