grudzień 06, 2021

Magazyn

International Journal of Cancer opublikował niepokojące badania, z których wynika, że liczba zachorowań na raka jelita grubego systematycznie wzrasta – zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W samym tylko 2017 roku wykryto go u 19.000 Polaków, a te liczby rosną z roku na rok.

Rak jelita grubego to złośliwy nowotwór pierwotny, który może rozwijać się na dowolnym jego odcinku, jednak większość przypadków dotyczy okrężnicy, czyli najdłuższego fragmentu jelita grubego. Nowotwór często rozwija się zupełnie bezobjawowo i dopiero w zaawansowanym stadium daje niepokojące objawy, dlatego uważany jest za jeden z najbardziej podstępnych nowotworów złośliwych, ponieważ zanim rak jelita grubego ostro zaatakuje, to mija czasami nawet 10 lat. Dlatego tak istotne jest wykonywanie systematycznych badań kontrolnych, które umożliwiają wykrycie nowotworu w jego wczesnym stadium. A wtedy szanse na wyleczenie są bardzo duże.

Społecznicy, samorządowcy, działacze.  W ciągu ostatnich dwunastu miesiącach odeszło wiele osób związanych z naszym regionem. Dzisiaj przypominamy sylwetki tych, których już nie ma z nami.

Dobry wieczór Sucha Beskidzka! Z przyjemnością prezentujemy Wam nowy portal internetowy, poświęcony powiatowi suskiemu – tymi słowami przywitaliśmy się z wami w piątek 18-go września 2020 roku. Tak wystartowała Sucha Info – portal Suchej Beskidzkiej i Podbabiogórza.

Zakończyła się rewitalizacja miejsca spotkań mieszkańców znajdującego się na styku trzech miejscowości Kukowa, Krzeszowa i Stryszawy. Prace udało się sfinalizować przed corocznym Nabożeństwem "Podniesienia Krzyża", które odbywa się w tym miejscu już ponad 20 lat.

Dzisiaj na facebookowym profilu Monika Bogdanowskiej – Małopolskiej Konserwator Zabytków pojawił się wpis, w której to krytykowała wszechobecne reklamy oraz nowoczesne budownictwo, niepasujące do otoczenia miasta.

Już wkrótce okolica krzyża milenijnego na Górkach Kukowskich zmieni swoje oblicze. Społecznicy z Grupy Korzeniówka odnawiają to miejsce, by służyło mieszkańcom i nie tylko. Potrzebują jednak wsparcia.

Początkiem czerwca powiat suski zyskał nietuzinkową atrakcję turystyczną. W przysiółku Mizioły w Lachowicach powstał Eco Tree Camp – pole  namiotowe w koronach drzew dla miłośników turystyki przygodowej, ekoturystyki, agroturystyki i turystyki aktywnej.

Krakowskie Centrum Szkoleniowe Norton realizuje projekt „Młodzi pełni POWER-a!”, skierowany do osób poszukujących zatrudnienia.