lipiec 01, 2022

Czym jest kolonoskopia? Wyróżniony

By grudzień 10, 2021 139

Kolonoskopia to endoskopowe (czyli przeprowadzane we wnętrzu ludzkiego ciała) badanie jelita grubego, które jest wykonywane za pomocą wziernika wprowadzanego przez odbyt. Wziernik zakończony jest niewielką kamerą, dzięki której możliwe jest zauważenie ewentualnych zmian na całej długości jelita.

Nazwa badania pochodzi bezpośrednio od nazwy urządzenia zwanego kolonoskopem, czyli giętkiego instrumentu o długości pomiędzy 130-200 centymetrów. Kolonoskop pozwala nie tylko na obejrzenie wnętrza jelita grubego, ale również (po zamontowaniu dodatkowych instrumentów) na pobranie próbek śluzówki w celu ich dokładnego zbadania, a nawet na wykonanie prostych zabiegów endoskopowych, które umożliwiają uniknięcie poważnych operacji.

Nowoczesne metody badań kolonoskopowych pozwalają na przeprowadzenie badania bez bólu. W tym celu stosuje się znieczulenie ogólne, które zapewnia maksymalny komfort i bezpieczny sen pacjenta.

Dla kogo jest kolonoskopia?

Kolonoskopia jest podstawowym i najskuteczniejszym badaniem diagnostycznym w przypadku raka jelita grubego i zalecana jest profilaktycznie osobom po 50. roku życia. Dlaczego profilaktycznie?

Nowotwór jelita grubego może przez długi czas nie dawać żadnych objawów, a kolonoskopia pozwala na jego wykrycie, nawet na etapie bardzo wczesnych zmian nowotworowych i polipów. Jest to o tyle ważne, że nowotwory wykryte na wczesnych etapach są całkowicie uleczalne, więc kolonoskopia ratuje życie.

Kiedy jeszcze trzeba poddać się badaniom kolonoskopowym? Obowiązkowo wtedy, gdy zauważysz niepokojące sygnały (np. krew w stolcu, problemy z wypróżnianiem występujące naprzemiennie z biegunkami, ostre bóle brzucha itd.). Więcej na ten temat można znaleźć w artykule czym jest rak jelita grubego.

Korzyści z kolonoskopii

Korzyści z kolonoskopii mają charakter przede wszystkim profilaktyczny i diagnostyczny, ponieważ badanie pozwala:

 • wykryć zmiany nowotworowe jelita grubego, a także polipy oraz inne stany zapalne,
 • pobrać wycinki w celu poszerzenia diagnostyki,
 • usunąć polipy na etapie badania, co zapobiega rozwojowi raka.

Kolonoskopia jest ważnym badaniem, ponieważ pozwala na diagnostykę nawet w przypadku zmian, które nie dają jeszcze żadnych niepokojących objawów. Rak jelita grubego może rozwijać się latami zupełnie bezobjawowo, a w momencie zauważania symptomów, jest już zaawansowany, co zmniejsza szansę na pełne wyleczenie.

Przeciwwskazania do badań kolonoskopii

Badanie kolonoskopowe jest bezbolesne, gdyż odbywa się na znieczuleniu ogólnym i samo w sobie jest bezpieczne. Czasami jednak stan zdrowia lub dyspozycja pacjenta w danym dniu mogą być przeszkodą w przeprowadzeniu badania. Do takich czynników zalicza się:

 • silna choroba niedokrwienna serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • tętniak aorty,
 • duszności występujące w stanie spoczynku,
 • skaza krwotoczna, czyli skłonność do krwawień,
 • ciąża,
 • miesiączka w dni badania,
 • uczulenie na leki,
 • cukrzyca,

Powyższe czynniki nie oznaczają wykluczenia z badania, jednak powinny zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Co więcej, w przypadku osób chorych na cukrzycę, ten fakt należy zgłosić już w momencie zapisu na badania, gdyż diagnostyka takich pacjentów powinna odbywać się w porannych godzinach.

Jak przygotować się do badania?

Specyfika badania wymaga od pacjenta niewielkich przygotowań. Przede wszystkim, dieta, która powinna być lekkostrawna (bez ziarnistego pieczywa i owoców/warzyw z pestkami). W dniu poprzedzającym badanie można spożyć lekkostrawne śniadanie + płynny obiad. Po godzinie 15:00 należy zrezygnować z posiłków. Do 6 godzin przed badaniem można pić dowolną ilość płynów (w przypadku badania ze znieczuleniem ogólnym).

W dniu badania należy przyjąć środek przeczyszczający, który oczyści jelito grube i umożliwi prawidłowe przeprowadzenie badania.

Jeżeli na co dzień przyjmujesz jakiekolwiek leki, to skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Jednak dokładna procedura przygotowania do badania określana jest przez podmiot wykonujący badanie.

W ramach programu „Krok w stronę zdrowia. Program badań przesiewowych raka jelita grubego" można wykonać bezpłatne badania kolonoskopowe w znieczuleniu. Program realizowany jest przy wsparciu środków finansowych z Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020, dotacji celowej z budżetu krajowego oraz wkładu własnego ZZOZ w Wadowicach.

Więcej informacji na temat kwalifikacji do programu, a także treści edukacyjnych na stronie www.kolonoskopiawadowice.pl

Źródło zdjęcia: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/chirurg-zakladajacy-rekawice-gumowe_6801130.htm?query=badanie

Źródła:

34766-kolonoskopia-przygotowanie_z_preparatem_fortrans.pdf (medicover.pl)

KOLONOSKOPIA-–-ULOTKA-INFORMACYJNA-DLA-PACJENTA.pdf (co.bydgoszcz.pl)

KOLONOSKOPIA-OPIS-BADANIA.pdf (szpitalse.pl)

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 10 luty 2022 21:44