luty 01, 2023

Skoczkowie z Makowa Podhalańskiego, czyli KS Beskid

Fot. KS Beskid Fot. KS Beskid

Spotykają się trzy razy w tygodniu po dwie godziny w hali sportowej przy ulicy Wolności 53. Treningi są wymagające, lecz niosą ogromną satysfakcję. Mowa o KS Beskid z Makowa Podhalańskiego. Poznajcie bliżej jeden z najmłodszych klubów sportowych w naszym regionie.

KS Beskid specjalizuje się w dyscyplinie Skoków Na Trampolinie, konkurencji Skoków na Ścieżce i Skoków na Podwójnej Mini Trampolinie (PMT), podlegających pod Polski Związek Gimnastyczny.

- Naszym celem jest nie tylko szkolenie sportowe i uczestnictwo we współzawodnictwie, ale też - a może przede wszystkim - propagowanie aktywnego trybu życia i przekazywanie naszej pasji do gimnastyki – mówią trenerzy.

POCZĄTKI

Klub Sportowy Beskid powstał w czerwcu ub. roku, ale jego historia sięga dwa lata wstecz. We wrześniu 2020 roku trenerzy Robert Dziedzic oraz Joanna Bochnak zdecydowali się założyć w Makowie Podhalańskim szkółkę gimnastyczną oferującą zajęcia rekreacyjne. -Już wtedy dostrzegliśmy potencjał drzemiący w naszych podopiecznych i przez kolejne lata w naszych głowach kiełkował pomysł utworzenia grup wyczynowych. Treningi, które prowadziliśmy dawały wszystkim uczestnikom niezbędne podstawy do nauki coraz trudniejszych elementów i jednocześnie pozwalały na wyłonienie osób wyróżniających się na tle grupy. Można powiedzieć, że był to swego rodzaju nabór do klubu – opowiadają trenerzy o początkach klubu. Na początku działalności, z prywatnych środków udało się zakupić większość sprzętu gimnastycznego - Zaryzykowałem nie do końca wiedząc czy się uda. Niestety ale nasz sport wymaga przyrządów. W dalszym etapie być może uda się uzyskać jakieś dotacje - na razie pracujemy nad wynikami – mówi Robert. We wrześniu ub. roku do klubu dołączył Kamil Smętek. W „Beskidzie” udziela się również Kuba Zell.

KTO MOŻE TRENOWAĆ?

Równolegle z treningami sekcji wyczynowej odbywają się zajęcia rekreacyjne, tak więc swoich sił spróbować może każde dziecko od 4 roku życia, które nie posiada przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Do rozpoczęcia przygody z gimnastyką nie są niezbędne żadne szczególne umiejętności - dzieci nabywają je z czasem, w trakcie regularnych treningów. Pewne predyspozycje mogą natomiast sprzyjać szybszemu opanowywaniu nowych elementów, dając optymistyczne rokowania pod względem współzawodnictwa. Mowa tu nie tylko o możliwościach fizycznych. Na początkowym etapie najważniejsza jest umiejętność słuchania i wykonywania instrukcji trenera oraz samodyscyplina. Gimnastyka to sport wczesnej specjalizacji, więc największe szanse na owocną karierę mają dzieci rozpoczynające treningi w wieku 4 - 6 lat.

ZALETY TRENOWANIA SPORTÓW GIMNASTYCZNYCH

Sporty gimnastyczne sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi i stanowią doskonałą bazę do innych dyscyplin. Najmłodsze dzieci poprzez zabawę kształtują koordynację wzrokowo-ruchową, równowagę, siłę i gibkość. Każde zajęcia uzupełnione są o ćwiczenia korekcyjne w celu profilaktyki wad postawy. W starszych grupach pojawiają się coraz bardziej skomplikowane elementy, których opanowanie niesie ze sobą ogromną satysfakcję. W grupie wyczynowej dodatkową wartością są wyjazdy na zawody i obozy sportowe, a dla najlepszych możliwość dostania się do kadry narodowej i reprezentowania naszego kraju na zawodach międzynarodowych. Wysokie wyniki dają możliwość ubiegania się o stypendia w różnych instytucjach.

TYPOWE TRENINGI

- Akrobatyka to trudny, techniczny sport, wymagający wielu godzin spędzonych na sali, aby móc wykonywać określone ewolucje w powietrzu – mówią trenerzy.

Grupa sportowa trenuje 3 razy w tygodniu po 2 godziny. Docelowo 4 - 5 jednostek treningowych umożliwi osiąganie zamierzonych celów. Grupy rekreacyjne mają możliwość trenować od 1 do 6 godzin tygodniowo.

Każde zajęcia rozpoczynają się zbiórką i omówieniem, jakie ćwiczenia będą wykonywane na danym treningu. Solidna rozgrzewka przygotowuje młodych akrobatów do wykonywania trudniejszych ćwiczeń, a ponadto uczy prawidłowych wzorców ruchowych. W części głównej przechodzi się do nauki i doskonalenia elementów. Na każdym treningu pojawiają się ćwiczenia siłowe i rozciągające - bez nich nie ma mowy o bezpiecznym wykonywaniu elementów akrobatycznych. W grupach rekreacyjnych jest więcej czasu na zabawę, aby dzieci stopniowo przyzwyczajały się do wysiłku.

SUKCESY

Klub nie działa jeszcze nawet pól roku, tak więc ciężko mówić o spektakularnych sukcesach. Jednak największym jest to, że udało się dopełnić wszelkich formalności i zawodnicy zaprezentowali się na pierwszych zawodach. Szczególnie ważną imprezą były Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Wilkowicach, w których wystartowała jedna z naszych zawodniczek.

Wraz z Małopolskim Związkiem Akrobatki Sportowej zostały zorganizowane w Makowie Podhalańskim Ogólnopolskie „Młode Talenty” w Skokach na Trampolinie.

- Mamy wspaniałe dzieci, z którymi warto pracować oraz ich niezastąpionych rodziców, którzy służą pomocą. Mierzymy się z dużym wyzwaniem, ponieważ tworzymy historię w regionie - nigdy nie było tutaj nic podobnego związanego z gimnastyką, ale jesteśmy pewni, że obraliśmy dobry kierunek – mówią trenerzy.

- Gimnastyka, to nasza pasja, którą pragniemy dzielić się z innymi. Bardzo cieszy nas możliwość współpracy z osobami, które podzielają nasze zainteresowania i wkładają całe serce w treningi. Chęci i motywacja na początku są najważniejsze. Każdego dnia obserwujemy, jak dzieci kształtują swój charakter, stawiając czoła własnym ograniczeniom i trudnościom. Widzimy, jak doskonalą swoją sprawność fizyczną, ale też, jak zyskują coraz to nowe umiejętności społeczne. Staramy się na treningach przekazywać wartości bliskie naszym sercom, takie, jak fair play, współpraca, wytrwałość w dążeniu do celu i wiele innych. Nie wszyscy, z którymi pracujemy skoncentrowani są na celach gimnastycznych. Z ogromną satysfakcją podejmujemy współpracę z zawodnikami dyscyplin takich, jak narciarstwo, piłka nożna, tenis itd. Każde spotkanie na sali gimnastycznej ma swój wkład w nasze doświadczenie i my również bardzo wiele uczymy się od naszych podopiecznych. Mamy nadzieję, że takich spotkań będzie coraz więcej i dla wszystkich będą one owocną, niezapomnianą przygodą – dodają na koniec.

Treningi odbywają się w poniedziałki, środy i piątki, w hali sportowej przy Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim. Poniżej szczegółowy grafik:

Numer kontaktowy: 519 522 487

Facebook: KS Beskid

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 10 styczeń 2023 18:49