UWAGA! Dołącz do nowej grupy Sucha Beskidzka - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Góra Żmijowa


Góra Żmijowa, znana także jako Żmijowa, to urokliwy szczyt położony w Grupie Żurawnicy, która w regionalizacji fizycznogeograficznej Polski, według Jerzego Kondrackiego, wchodzi w skład Beskidu Małego. W nowszej klasyfikacji, dokonanej w 2018 roku, została przypisana do Pasm Pewelsko-Krzeszowskich. Zgodnie z danymi mapy Compassu, wysokość Góry Żmijowej wynosi 585 m, jednakże dokładniejsze analizy z poziomicowej mapy Geoportalu wskazują, że szczyt ten ma dwa różne wzniesienia: zachodni o wysokości 591 m oraz wschodni, który osiąga 534 m.

To stosunkowo niewybitne wzniesienie znajduje się w centralnej części pasma górskiego, wzdłuż jego głównego grzbieciku, w odległości pomiędzy Gołuszkową Górą (735 m) na zachodzie oraz Prorokową Górą (584 m) na wschodzie. Północne stoki Góry Żmijowej, które w większości pokryte są lasem, kierują się ku dolinie Tarnawki, natomiast południowe, w znacznej części otwarte polanami, opadają w stronę źródeł potoku Błądzonka.

Wzdłuż szczytu Góry Żmijowej, na głównym grzbiecie pasma, przebiega czerwono znakowany Mały Szlak Beskidzki. W rejonie przełęczy między Żmijową a Prorokową Górą znajduje się kapliczka, a sama przełęcz otoczona jest polami uprawnymi. Dzięki temu, przy podejściu na Żmijową, ujawnia się szeroka panorama widokowa. W kierunku północnym można dostrzec Śleszowice, Tarnawską Górę, grzbiet Leskowca z Jedlicznikiem, Jaszczurową Górę oraz Suszycę. Jeśli spojrzymy na wschód, za doliną Skawy, ukażą się Jaroszowicka Góra, Działy Stryszowskie oraz Żar. Z kolei na południe rozciągają się malownicze widoki na Beskid Żywiecki i Makowski.

Góra Żmijowa stanowi również granicę między Śleszowicami (na stoku północnym) a Suchą Beskidzką (na stoku południowym) – obie miejscowości należą do województwa małopolskiego, a dokładniej do powiatu suskiego.

Warto również zwrócić uwagę na szlaki turystyczne w regionie, które obejmują odcinek: Krzeszów – stoki Żurawnicy – Carchel – Gołuszkowa – Góra Żmijowa – Prorokowa Góra – Zembrzyce.

Pozostałe obiekty w kategorii "Góry i wzgórza":

Lipska Góra | Korczakowa Góra | Lipie (przełęcz)

Oceń: Góra Żmijowa

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:20