lipiec 01, 2022

Sucha Beskidzka: Za nami 6. Memoriał Edwarda Szklarczyka

Foto: UM Sucha Beskidzka Foto: UM Sucha Beskidzka

Bo człowiek żyje tak długo, jak długo żyje pamięć o nim… W Suchej Beskidzkiej hołd zmarłemu olimpijczykowi Edwardowi Szklarczykowi oddaje się poprzez organizację z inicjatywy Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta memoriałowego Mityngu Lekkoatletycznego „I Ty możesz zostać mistrzem”. W niedzielę, 15 maja, odbyła się jego szósta edycja, w której wzięło udział 164 zawodników.

31 lipca pochodzący z Suchej Beskidzkiej Edward Szklarczyk, gdyby żył, obchodziłby 81 urodziny. Odszedł w 2013 roku. Specjalizował się w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Startował w tej konkurencji na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1964 roku, a rok później w finale Pucharu Europy w Stuttgarcie zajął trzecie miejsce. W latch 1962-1968 osiemnaście razy brał udział w meczach reprezentacji Polski w biegach na 3000 metrów z przeszkodami i na 1500 metrów, odnosząc 4 zwycięstwa indywidualne. Pięć razy zdobywał tytuł mistrza Polski: w biegu na 3000 m z przeszkodami (w latach 1963, 1964, 1965 i 1966) oraz w biegu przełajowym na 3 km (w 1963 roku). Cztery razy był wicemistrzem (3000 m z przeszkodami w 1967 i 1968, 5000 m w 1962 i bieg przełajowy na 5 km w 1965), a raz brązowym medalistą (3000 m z przeszkodami w 1970). Był również zawodnikiem klubów sportowych: Babia Góra, Legia Warszawa oraz Zawisza Bydgoszcz. Po zakończeniu kariery zawodniczej pracował jako trener. W 2005 roku Rada Miejska w Suchej Beskidzkiej nadała Edwardowi Szklarczykowi, w uznaniu jego osiągnięć sportowych, honorowy tytuł „Zasłużony dla Miasta Sucha Beskidzka".

Dzięki przeprowadzonej kilka lat temu przez Gminę Sucha Beskidzka modernizacji stadionu sportowego został on przystosowany do organizowania na nim nie tylko meczów piłkarskich, ale także zawodów lekkoatletycznych na najwyższym poziomie. Najważniejszą z nich jest nieprzypadkowo Mityng Lekkoatletyczny Memoriał Edwarda Szklarczyka „I Ty możesz zostać mistrzem”, który od pierwszej edycji ma bardzo liczną i mocną obsadę.

W przeprowadzonej 15 maja szóstej edycji zawodów, rywalizowało 164 lekkoatletów reprezentujących 24 kluby z Małopolski, Śląska, Podkarpacia, Mazowsza oraz Dolnego Śląska. Zmagania zarówno w konkurencjach biegowych, jak i technicznych (skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż, rzut oszczepem) odbywały się w znakomitych warunkach atmosferycznych, choć momentami nieco za mocne porywy wiatru sprawiły, że niektórych wyników biegów sprinterskich nie można było zaliczyć do oficjalnych tabel. Ponownie okazało się, że suska bieżnia jest niezwykle szybka i pozwala na osiąganie bardzo dobrych rezultatów, czego efektem było to, że wielu zawodników wróciło do domów z rekordami życiowymi. Podobnie, jak przed rokiem, ogromnych emocji dostarczył bieg na 100 metrów mężczyzn. Reprezentujący UKS Bieganie.pl Stryszawa Jakub Pietrusa, a trenujący w Suchej Beskidzkiej pod okiem Rafała Kukli osiągnął w finale rewelacyjny rezultat 10,81 sekundy, uzyskując tym samym kwalifikację na Mistrzostwa Europy Juniorów, które na początku lipca odbędą się w Jerozolimie.

Pozostałe konkurencje biegowe także dostarczyły ogromnych emocji, a licznie zebrana publiczność głośnymi okrzykami i gromkimi brawami wspierała swoich ulubieńców, a w szczególności reprezentantów Suskiego Klubu Lekkoatletycznego, którzy na czele z terenem Markiem Witkowskim (zajął drugie miejsce w biegu na 3000 metrów) licznie zaprezentowali się przed własnymi kibicami. Nieprzypadkowo najlepsi zawodnicy w swoich konkurencjach podkreślali, że do Suchej Beskidzkiej warto przyjeżdżać ze względu na znakomitą atmosferę panującą na zawodach, ich profesjonalne przygotowanie, a także atrakcyjne nagrody. Najcenniejszą oraz okazałe trofeum otrzymał Andrzej Kowalczyk (Kraków Athletic Team), który z czasem 1:52,69 zwyciężył w Biegu Memoriałowym Edwarda Szklarczyka na 800 m mężczyzn o puchar Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka.

Źródło: UM Sucha Beskidzka

Oceń ten artykuł
(0 głosów)