grudzień 05, 2021

Uczniowie z Wysokiej i Łętowni poznawali Kraków

Zdjęcie: UG Jordanów Zdjęcie: UG Jordanów

W ramach programu przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę w dniu 16 listopada 2021 roku uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Dwa dni później do tego samego miasta pojechali uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Łętowni.

Wycieczka uczniów z Wysokiej rozpoczęła się odkrywaniem Wzgórza Wawelskiego pod kierunkiem przewodników. Uczniowie zobaczyli najważniejsze miejsca na Wawelu i zachwycili się wielowiekową siedzibą królów. Oglądnęli również wystawę namiotów tureckich i podziwiali zbroje rycerskie.

Następnie odwiedzili Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Z zainteresowaniem wysłuchali opowiedzianych przez przewodników wielu ciekawostek o najstarszym, istniejącym klasztorze w Polsce. W czasie warsztatów „Od tabliczki po e- booki, czyli historia książki” uczniowie dowiedzieli się, czym różni się książka współczesna od średniowiecznej oraz jakich materiałów pisarskich używano dawniej. Poznali tajniki pracy skryby i iluminatora. Ponadto gęsim piórem próbowali swych sił w kaligrafii. Na terenie opactwa uczestnicy wycieczki zajrzeli do sklepu z produktami benedyktyńskimi oraz podziwiali widok na Wisłę. .

Dwa dni później, dzieci z Łętowni odwiedziły wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa- Kopiec Kościuszki. To miejsce z którego nie tylko podziwiały panoramę Krakowa, ale przede wszystkim poznały najważniejsze fakty z życia bohatera narodowego-Tadeusza Kościuszki, poznały historię drogi Polaków do wolności.

Kolejnym elementem wycieczki był Wawel i spotkanie ze Smokiem Wawelskim. Następnie szlakiem Drogi Królewskiej dzieciaki dotarły do Rynku. Tam odkryły prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, udały się do Podziemi Rynku -podziemnego muzeum powstałego w 2005 roku. Po zejściu do podziemi przeniosły się o kilka setek lat wstecz, aż do czasów sprzed lokacji miasta w 1257 roku. W tej podróży w czasie wyobraźnię dzieciaków wspierały m.in. odsłonięte fundamenty chat z przełomu XII i XIII wieku, ceglane mury dawnych budowli, oryginalne, wydobyte podczas wykopalisk przedmioty czy rekonstrukcje rzemieślniczych warsztatów, a także nowoczesne multimedia. Sukiennice, ołtarz Wita Stwosza, hejnał grany na krakowskim Rynku dopełniły dzień pełen wrażeń.

Uczniowie wrócili z wycieczki zachwyceni i pełni wrażeń.

Celem programu „Poznaj Polskę” ogłoszonego i dotowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki jest wsparcie organów prowadzących szkoły w uatrakcyjnieniu procesu edukacyjnego poprzez uczestnictwo w wycieczkach szkolnych. Program sfinansowany jest w 80% ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, pozostałe 20% stanowi wkład własny rodziców uczniów uczestniczących w projekcie.

Info: UG Jordanów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)