Przekazanie samochodów dla trzech jednostek straży pożarnej

Dzisiaj, o godzinie 9:00 odbył się uroczysty apel z okazji przekazania samochodów dla Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Meldunek o rozpoczęciu uroczystości przyjął Łukasz Kmita Wojewoda Małopolski w asyście st. bryg. Piotra Filipka – Małopolskiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej. W dalszej kolejności odbyło się podniesienie flagi państwowej oraz odegranie Hymnu. Komendant Powiatowy PSP w Suchej Beskidzkiej powitał gości przybyłych na uroczystość.

W uroczystości udział wzięli: Senator RP – Andrzej Pająk, Poseł na Sejm RP Filip Kaczyński, Poseł na Sejm RP Krzysztof Kozik, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Radna Województwa Małopolskiego Danuta Kawa, Małopolski Komendant Wojewódzki st. bryg. Piotr Filipek, Kapelan Małopolskich Strażaków ks. Bryg. Władysław Kulig, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Koprowski, Starosta Suski Józef Bałos, Przewodniczący Rady Powiatu Suskiego Jan Banaś, Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, Burmistrz Miasta Maków Podhalański Paweł Sala oraz kierownicy służb współdziałających.

W dalszej kolejności wręczono odznaczenia dla strażaków. Podczas apelu odznaczeniu zostali:

Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej":
mł. bryg. Mariusz Leśniakiewicz

mł. bryg. Łukasz Białończyk

Odznaka Honorową „Zasłużony dla pożarnictwa powiatu suskiego":
st. bryg. Piotr Filipek

kpt. Wojciech Trybała

Stanisław Lichosyt

Srebrny Krzyż Orderu Św Floriana
dh Grzegorz Puzik

dh Jacek Puzik

Następnie nastąpiło przekazanie samochodów pożarniczych.

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Suchej Beskidzkiej otrzymała nowy,średni samochód ratowniczo - gaśniczy GBARt 2,5/16 na podwoziu Volvo FL 44R z napędem 4x4. Samochód napędzany jest, wysokoprężnym silnikiem generującym moc 280 KM i spełniającym normę emisji spalin Euro 6. Pojazd ma uterenowione podwozie. Jednomodułowa kabina przystosowana jest do przewozu 6 ratowników w układzie 2+4. Samochód posiada zbiornik wody o pojemności 2500 litrów oraz zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 250 litrów. Zabudowę pożarniczą stanowi jednolita kompozytowa bryła ze skrytkami w układzie 3+3+1. W samochodzie zamontowany jest sprzęt i wyposażenie przewidziane dla pojazdu pierwszowyjazdowego. Na dachu znajduje się działko wodno–pianowe DWP 16 z maksymalną wydajnością 1600 l/min oraz pneumatycznie wysuwany maszt oświetleniowy z możliwością sterowania z bezprzewodowego pilota. Pojazd wyposażony jest w szybkie natarcie o długości 60m z prądownicą wysokociśnieniową. Z przodu pojazdu zamontowano wyciągarkę elektryczną.

Wartość samochodu to 777 729,00 złotych.

Samochód został zakupiony ze środków:

- Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie - 452 729,00 zł w ramach nowelizacji ustawy budżetowej,

- Urzędu Miasta Sucha Beskidzka - 250 000 zł,

- Starostwa Powiatowego 50 000 zł,

- Urząd Miasta i Gminy Maków Podhalański - 25 000zł,

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Sucha Beskidzka-Miasto otrzymała średni samochód ratowniczo - gaśniczy GBARt 2.5/16 na podwoziu MAN TGM 13.280 BL z napędem 4x4. Pojazd ma uterenowione podwozie. Jednomodułowa kabina przystosowana jest do przewozu 6 ratowników w układzie 2+4. Samochód posiada zbiornik wody o pojemności 2500 litrów oraz zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 250 litrów. Autopompę o wydajności 1600l/m. Na dachu znajduje się działko wodno–pianowe DWP 16 z maksymalną wydajnością 1600 l/min oraz  maszt oświetleniowy z wysuwem pneumatycznym i możliwością sterowania z pilota. Pojazd wyposażony jest w szybkie natarcie o długości 60m z prądownicą wysokociśnieniową. Z przodu pojazdu zamontowano wyciągarkę elektryczną. Samochód do tej pory był użytkowany w Komendzie Powiatowej PSP w Suchej Beskidzkiej.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Białce jest to średni samochód ratowniczo - gaśniczy GBARt 2.5/16 na podwoziu Mercedes Atego  z napędem 4x4. Pojazd ma uterenowione podwozie. Jednomodułowa kabina przystosowana jest do przewozu 6 ratowników w układzie 2+4. Samochód posiada zbiornik wody o pojemności 2500 litrów oraz zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 250 litrów. Autopompę o wydajności 1600l/m Na dachu znajduje się działko wodno–pianowe DWP 16 z maksymalną wydajnością 1600 l/min. Na dachu pojazdu znajduje się również maszt oświetleniowy. Pojazd wyposażony jest w szybkie natarcie o długości 60m z prądownicą wysokociśnieniową. Z przodu pojazdu zamontowana jest wyciągarka elektryczna. Samochód do tej pory był użytkowany w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Krakowie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 styczeń 2022 12:04