październik 02, 2022

GDDKiA: Magazyny są wypełnione solą

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Kalendarzowe lato jeszcze się nie skończyło, a magazyny soli drogowej GDDKiA są już w dużej mierze wypełnione. Jak twierdzi GDDKiA, w magazynach jest tyle soli, ile średnio jest zużywane w czasie całego sezonu zimowego. Dyrekcja ma również podpisane umowy z polskimi kopalniami na dostawy soli w trakcie zimy.

W obliczu pojawiających się informacji o niedoborach soli i potencjalnie alarmującej sytuacji z tym związanej, GDDKiA informuje, że na chwilę obecną solą drogową jest wypełnione ok. 75 proc. całkowitej pojemności magazynowej. To stanowi ponad 100 proc. zużycia soli w porównaniu do poprzedniego sezonu zimowego 2021/2022, a także średniego jej zużycia na sezon w ostatnim dziesięcioleciu! 

W sezonie 2021/2022 na drogach zarządzanych przez GDDKiA zużyto 345 887,47 ton soli. To wynik nieznacznie większy niż średnia z lat 2012-2021, która wynosi 343 032 ton soli na sezon zimowy. 

Obecnie w magazynach na sezon 2022/2023 mamy zabezpieczone 392 424,94 ton soli! - Czy zestawiając te liczby ze sobą, można stwierdzić niedobory czy też sytuację alarmową? Zdecydowanie nie! Apelujemy, aby nie kreować nieprawdziwych obszarów, w których rzekomo czegoś brakuje lub za chwilę zabraknie – pisze GDDKiA.

Przygotowania do kolejnego sezonu zimowego GDDKiA rozpoczyna tak naprawdę już wiosną każdego roku. W połowie października, zdecydowanie wcześniej niż kierowcy rozpoczną wymianę opon letnich na zimowe, przechodząc w pierwszy stopień gotowości do zimowego utrzymania naszych dróg.  

To dotyczy również soli. Pomimo przedstawionych wyżej stanów magazynowych, prace wciąż trwają. W ramach aktualnie trwających postępowań przetargowych środki do usuwania śliskości zimowej będą nadal sukcesywnie uzupełniane w celu należytego zabezpieczenia, zbliżającego się sezonu zimowego.  

Na podstawie prowadzonych postępowań przetargowych GDDKiA kupuje sól od polskich firm, tj. Kopalni Soli Kłodawa oraz KGHM Metraco. W części województw sól kupowana jest samodzielnie przez wykonawców zimowego utrzymania, którzy pozyskują sól również z innych źródeł. 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)