grudzień 04, 2022

Zaczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa

Fot Klub HDK PCK Nadzieja w Suchej Beskidzkiej Fot Klub HDK PCK Nadzieja w Suchej Beskidzkiej

W dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest to święto wszystkich polskich Honorowych Dawców Krwi, którzy bezinteresownie przekazują cząstkę siebie osobom potrzebującym. Krew jest darem bezcennym, najlepszym jaki może podarować człowiek drugiemu człowiekowi. Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi.

Dawcy krwi są anonimowi. Oddają krew w zaciszu gabinetów i wracają do codzienności. Często tylko najbliżsi wiedzą o ich bezinteresownej ofiarności. Czasami w mediach pojawiają się informacje o krwiodawcach, przedstawiane są ich wizerunki i dokonane przez nich osiągnięcia. Są to w większości ludzie nie znani naszej lokalnej społeczności tzn. głównie społeczności powiatu suskiego, ale także, częściowo, wadowickiego i żywieckiego. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić właśnie krwiodawców z naszego terenu.

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK Nadzieja w Suchej Beskidzkiej skupia dawców krwi z powiatu suskiego, wadowickiego i żywieckiego. W obecnej chwili w Klubie zrzeszonych jest już ponad 100 osób. W Klubie są dawcy, którzy oddali już po kilkadziesiąt litrów krwi, ale, co napawa nadzieją, w ostatni okresie dołączyło do nas wielu dawców którzy dopiero rozpoczynają przygodę z honorowym krwiodawstwem. Kobieta może w ciągu roku oddać 4 razy krew, mężczyzna 6 razy. W trakcie jednej donacji oddaje się 450 ml kwi. Oddać więc kilkadziesiąt litrów krwi wymaga systematycznych donacji przez wiele lat życia. Trzeba przy tym być w doskonałym zdrowiu bo każdorazowy spadek parametrów krwi, jakiś uszczerbek na zdrowiu, zabieg chirurgiczny, wyklucza dawcę przynajmniej na kilka miesięcy, jeśli nie na stałe.

Poniżej przedstawiamy tylko kilku dawców z naszego Klubu.

- Tadeusz Kowalcze - oddał 80 litrów krwi,

- Zdzisław Kubowicz – oddał 73 litry krwi.

Ponad 50 litrów krwi oddali

- Bogdanik Roman

- Bujnowski Krzysztof

- Mariusz Rak

- Lidia Sternal – oddała 30 litrów krwi

- Stanisława Pająk – oddała 20 litrów krwi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)