marzec 21, 2023

GOPR-owcy działali w rejonie Babiej Góry

Fot. GOPR Beskidy Fot. GOPR Beskidy

W ostatni weekend ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR interweniowali 8 razy. Na pomoc poszkodowanym wyruszali m.in. w rejon Babiej Góry.

W sobotę o godz. 15:10 wyprawę ratunkową rozpoczęli ratownicy dyżurni z Markowych Szczawin. W rejonie Babiej Góry zabłądziła dwójka turystów, z którymi udało się nawiązać kontakt telefoniczny i ustalić ich pozycję w terenie - byli ok. 1400 m n.p.m. na wysokości Kościółków po stronie słowackiej.

O działaniach powiadomiono Horską záchranną službę oraz ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR z sekcji operacyjnych Babia Góra i Żywiec. O wsparcie działań poproszono również ratowników, którzy w ramach kursu II stopnia odbywali seminarium na Hali Miziowej. Część ratowników udała się na Markowe Szczawiny, a część do Slanej Vody.

O godz. 17:00 ratownicy z Markowych Szczawin dotarli do poszkodowanych: kobieta w dobrej kondycji termicznej; mężczyzna bez logicznego kontaktu, niewspółpracujący, w hipotermii (zmierzona temp. 27 st. C) z tendencją pogarszającego się stanu, wymagający pilnego transportu do szpitala.

Ratownicy podjęli decyzję o rozdzieleniu się. Jedna grupa wyprowadziła kobietę na Przełęcz Brona i sprowadziła ją do schroniska na Markowych Szczawinach. Druga po wcześniejszym zabezpieczeniu termicznym (zdjęcie mokrej odzieży, założenie suchej, zastosowanie pakietów grzewczych, śpiwór blizzard i puchowy) przetransportowała mężczyznę w noszach SKED i quadem na gąsienicach do Slanej Vody, skąd karetką GOPR został przewieziony na Przełęcz Glinne i o godz. 19:50 przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

W wyprawie udział wzięło 21 ratowników. Działania zakończyły się powrotem dyżurnych na Markowe Szczawiny o godz. 23:00.

Łącznie w ten weekend ratownicy wyruszali na szlaki Babiej Góry aż czterokrotnie

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)