luty 01, 2023

Maków Podhalański na starych filmach

By redakcja lipiec 12, 2022 832
Screen z filmu Screen z filmu

W ramach projektu „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.”  można obejrzeć rekonstrukcje cyfrowych materiałów archiwalnych wideo związanych z historią Makowa Podhalańskiego z lat 70/80.   

Przekazać potomnym

Audycja z cyklu: Nieznany front. „Maków Podhalański to miasto, które zawsze słynęło z tego, że mieszkali tutaj ludzie biedni, ale nastawieni bardzo patriotycznie” - te słowa otwierają reportaż o zamordowaniu części mieszkańców osiedla Zagórze na stokach Góry Makowskiej. Oddział gestapo rezydujący w Makowie Podhalańskim zostaje powiadomiony przez konfidenta o wizycie partyzanta. Nocą 4 kwietnia 1944 roku Niemcy przyjeżdżają do Zagórza, palą zabudowania, mordują Henryka Kowalczyka (dowódcę partyzanckiego oddziału AK), rodzinę u której nocował oraz bliskich sąsiadów - razem zginęły czterdzieści dwie osoby w tym dwie kobiety ciężarne. O tych wydarzeniach opowiadają Ci, którym udało się przeżyć. Mimo upływu lat obrazy tej wstrząsającej nocy nadal są żywe w ich pamięci, mimo że kiedy patrzyli na śmierć bliskich część z nich była dziećmi.

FILM DO ZOBACZENIA TUTAJ

Maków Podhalański 

Reportaż o Makowie Podhalańskim. Plenery okolic o zmierzchu. Wiersz ludowego poety i malarza Antoniego Stopy. Wypowiedź o historii Makowa. Panorama ulic i budynków miasta, informacje o jego położeniu. Wypowiedź o Antonim Stopie jako malarzu i działaczu ludowym. Informacje o specyfice miejscowego rolnictwa, hodowli owiec, strukturze zatrudnienia mieszkańców. Wypowiedź przedstawiciela miejscowej Fabryki Osłonek Białkowych oraz ujęcia hal produkcyjnych automatycznego w pełni zakładu. Wizyta w miejscowej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza o kilkusetletnich tradycjach. Wypowiedź nauczyciela i występ dziecięcego zespołu ludowego. Wizyty w spółdzielniach miasta, tartak, produkcja sanek. Wypowiedzi hafciarek, przykłady makowskich makat, haftów i drewnianych zabawek. Wizyta u ludowego rzeźbiarza Stanisława Bałosa. Informacje o przywiązaniu mieszkańców do swojego miasta, czynach społecznych. Na koniec fragment piosenki w wykonaniu dziecięcego zespołu ludowego.

FILM DO ZOBACZENIA TUTAJ 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 12 lipiec 2022 12:28