Rozpoczęła się kampania społeczna #zaginioneNIEzapomniane, której celem jest przywrócenie pamięci o dzieciach zaginionych na przestrzeni wielu lat. Zainicjowana przez Policję oraz Fundację ITAKA, kampania jest wyrazem wsparcia dla rodzin, które na co dzień zmagają się z dramatem zaginięcia. Wydarzenie zbiegło się z Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego, który przypada na 25 maja. Z tej okazji kampania zachęca do refleksji nad tą trudną sytuacją i mobilizacji społeczeństwa do działania.
Kampania #zaginioneNIEzapomniane potrwa od 12 do 25 maja. W ramach wydarzenia, rodziny zaginionych dzieci będą mogły wiedzieć, że ich bliscy nie zostali zapomniani. Jak podkreślają organizatorzy, zaginięcie dziecka to tragiczne doświadczenie dla każdej rodziny. Dlatego też kandydaci w akcji chcą zachęcać świadków wydarzeń sprzed lat do podzielenia się informacjami, które mogą pomóc w odnalezieniu zaginionych. Policja stale analizuje i weryfikuje wszystkie możliwe tropy, by dostarczyć rodzinom informacji na temat losu ich dzieci.
W kampanii szczególnie zwraca się uwagę na statystyki zaginięć w Polsce. W ostatnich trzech latach zgłoszono ponad 6 300 przypadków zaginionych osób poniżej 18 roku życia. Najwięcej zaginięć dotyczy nastolatków w wieku 14-17 lat, ale znikają również młodsze dzieci, o czym przypominają organizatorzy kampanii. Na portalach społecznościowych oraz w mediach będą pojawiały się materiały edukacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości na temat bezpieczeństwa dzieci oraz sposobów postępowania w przypadku zaginięcia.
W ramach kampanii przypomniane zostaną również historie pięciorga zaginionych dzieci. Ich losy będą można poznać za pomocą zdjęć oraz relacji rodzinnych. Zwieńczeniem kampanii będzie dzień 25 maja, w którym budynki publiczne zostaną podświetlone na niebiesko, a mieszkańcy będą zachęcani do udziału w inicjatywie poprzez publikowanie materiałów związanych z kampanią w mediach społecznościowych. W ten sposób społeczność lokalna ma szansę włączyć się w działania mające na celu przypomnienie o zaginionych, a tym samym dowiedzieć się, jak można im pomóc.
Źródło: Policja Sucha Beskidzka
Oceń: Kampania społeczna #zaginioneNIEzapomniane na rzecz zaginionych dzieci
Zobacz Także