grudzień 04, 2022

XXII edycja powiatowego konkursu literackiego "Podbabiogórskie Opowieści"

Motywem przewodnim tegorocznej edycji konkursu “Podbabiogórskie opowieści” będzie, mające swój rodowód w wierszu Adama Mickiewicza przysłowie:  “PRAWDZIWYCH PRZYJACIÓŁ POZNAJEMY W BIEDZIE”. 

To jedno z najpopularniejszych polskich przysłów nabrało w 2022 r.  szczególnego znaczenia. Kiedy za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna,  setki tysięcy polskich rodzin niosło  bezinteresowną pomoc swoim sąsiadom, którzy znaleźli się w tragicznej sytuacji, otwierając swoje domy, organizując zbiórki i konwoje z pomocą.  Mickiewiczowska prawda o tym co jest prawdziwym testem przyjaźni bardzo często daje nam się poznać również w mniej dramatycznych, codziennych sytuacjach kiedy ktoś pomoże nam w potrzebie. Decydując się na wybór tematu chcieliśmy także nawiązać do postaci najwybitniejszego z polskich poetów romantycznych Adama Mickiewicza. 2022 rok to bowiem ustanowiony uchwałą sejmową Rok Polskiego Romantyzmu. 

Z pewnością każdy z nas ma w głowie prawdziwe lub fikcyjne historie o przyjaźni, której wartość poznajemy w trudnych momentach. Może to być opowieść babci o niespokojnych wojennych czasach, opowieść o tym jak w tym roku w waszym domu pojawili się specjalni goście szukający schronienia, ale także historie o przyjaciołach, na których zawsze możemy liczyć kiedy jest nam źle, czy też szkolnych kolegach, którzy ratują nas z opresji.

Ostateczny wybór formy utworu konkursowego pozostawiamy autorom. Jak co roku może to być opowiadanie, wiersz,a nawet komiks. Bohaterami opowieści mogą być dowolne prawdziwe lub fikcyjne postaci. Jedynym warunkiem jest, aby akcja utworu rozgrywała się na terenie Powiatu Suskiego.

Konkurs ma charakter otwarty. Prace konkursowe będą oceniane w następujących 4 kategoriach: uczniowie szkół podstawowych klasy I-IV, uczniowie szkół podstawowych klasy VII - VIII, uczniowie szkół ponadpodstawowych, dorośli.

Przy ocenie prac brane będą pod uwagę następujące kryteria: zgodność‡ z tematem, nawiązanie do lokalnej historii, tradycji i kultury, inwencja twórcza, sprawność warsztatowa autora, oryginalność pracy, prace będące plagiatem wcześniej wydanych publikacji zostaną zdyskwalifikowane.

Prace konkursowe wraz ze zgłoszeniem należy przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., dostarczyć pocztą lub osobiście do siedziby Biblioteki Suskiej im. dra Michała Żmigrodzkiego; ul. Mickiewicza 27, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. (033) 812 08 33, najpóźniej do dnia 5 stycznia 2023r.

O terminie rozstrzygnięcia konkursu i ogłoszenia wyników Organizator poinformuje laureatów osobiście i za pośrednictwem strony internetowej biblioteki. Planowany termin gali finałowej -  przełom stycznia i lutego  2023r.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)