grudzień 05, 2021

Wójtowie i Burmistrzowie będą zarabiać więcej

Zdjęcie: Pixabay Zdjęcie: Pixabay

Według październikowego Rozporządzenia Rady Ministrów, podwyżki muszą dostać wszyscy burmistrzowie i wójtowie, ponieważ ich obecne pensje są zbyt niskie w stosunku do najniższego pułapu wynagrodzenia minimalnego. Niektóre samorządy mają już odpowiednie uchwały za sobą.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów wzrósł z 12 525,94 zł brutto do 20 041,50 zł brutto górny ustawowy pułap wynagrodzenia włodarzy miast i gmin wraz z dodatkami. Jednocześnie minimalne wynagrodzenie nie może być niższe niż 80% maksymalnego, czyli 16.033,02 zł brutto.

W praktyce oznacza to, że radni nie mają za bardzo wyjścia – muszą podnieść swojemu włodarzowi pensję. W przeciwnym razie samorząd może liczyć na skargę za bezczynność. Dodatkowo wynagrodzenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta musi zostać wyrównana od 1 sierpnia br.

W powiecie suskim, za sobą uchwały w sprawie wynagrodzeń mają gminy Zawoja, Zembrzyce (uchwałę podjęto wczoraj) i Maków Podhalański. Wkrótce głosowanie odbędzie się w innych samorządach.

W czwartek, 25 listopada o nowej pensji włodarzy zdecydują radni Miasta Jordanowa oraz Gminy Bystra-Sidzina. Dzień później zrobią to radni z Gminy Stryszawa.

Nie wiadomo, kiedy o nowym wynagrodzeniu zdecydują radni miejscy Suchej Beskidzkiej, Gminy Wiejskiej Jordanów oraz Budzowa. Ci ostatni będą obradować już pojutrze.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)